szkolenie on-line
SZKOLIMY JUŻ 32 LATA, ZAUFAŁO NAM PONAD 100 000 OSÓB

17
czerwca
2021

UTWÓR W ROZUMIENIU PRAWA AUTORSKIEGO - WARSZTATY DOTYCZĄCE PRAWIDŁOWEJ KWALIFIKACJI REZULTATÓW PRACY INTELEKTUALNEJ W ZAKRESIE SPORZĄDZANIA UMÓW, STOSOWANIA 50% KOSZTÓW UZYSKANIA PRZYCHODÓW ORAZ NARUSZEŃ PRAW

koordynator: Iwona Nowosielska

NOWA FORMA SZKOLEŃ W CPI
Szkolenia zdalne to nowe rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w obecnej sytuacji epidemicznej. Bez wychodzenia z domu możesz skorzystać ze specjalistycznej wiedzy naszych prelegentów.
Nie ma potrzeby podróżowania i gromadzenia się w większych grupach. Szkolenia zdalne posiadają wszystkie atuty szkoleń stacjonarnych, bez konieczności dojazdu do naszych sal szkoleniowych.
Więcej ...

PARP dofinansowuje szkolenia CPI

Przedmiotem warsztatów będzie kompleksowe omówienie – w oparciu o najnowsze orzecznictwo i bogatą praktykę Kancelarii - zagadnień związanych z prawidłową kwalifikacją różnego rodzaju wytworów intelektualnych jako utworów w rozumieniu prawa autorskiego. Dokonanie tej kwalifikacji jest często problematyczne i stwarza ryzyka prawne związane przede wszystkim z naruszeniem praw, czy też błędnym konstruowaniem umów autorskoprawnych oraz nieprawidłowym stosowaniem 50% kosztów uzyskania przychodów. Warsztaty są nakierowane na rozwiązywanie praktycznych problemów, w tym również problemów przedstawionych przez uczestników. Ich głównym założeniem jest wyposażenie uczestników w praktyczną wiedzę umożliwiającą samodzielne dokonywanie ocen i kwalifikacji utworów.

Warsztaty są skierowane do wszystkich osób, w tym w prawników, dla których znajomość zagadnień związanych z prawidłową kwalifikacją wytworów intelektualnych jako utworów jest niezbędna m.in.: do zapewnienia zgodnego z prawem korzystania z tych wytworów, prawidłowego sporządzania umów autorskoprawnych oraz stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. Warsztaty będą miały charakter uniwersalny, stąd też mogą wziąć w nich udział osoby z różnych branż (w szczególności: naukowej, kulturalnej, edukacyjnej, wydawniczej, medialnej, reklamowej i IT, itp.) oraz firm, których przedmiot działalności związany jest z korzystaniem z praw autorskich.

Uczestnik warsztatów uzyska praktyczną wiedzę w zakresie:

  • zasad formułowania ocen, czy dany przejaw działalności intelektualnej podlega ochronie autorskoprawnej,
  • umiejętności kwalifikacji utworów do właściwych kategorii i rodzajów,
  • zasad konstruowania zakresu przedmiotowego umów licencyjnych i przenoszących autorskie prawa majątkowe,
  • prawidłowego stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, w tym kwalifikacji rezultatów działalności intelektualnej do poszczególnych kategorii działalności twórczych.

Szkolenie przeprowadzi: radca prawny dr Marek Bukowski
Członek zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej. Doktor nauk prawnych. Wykładowca UJ oraz innych krakowskich uczelni. Ekspert rządowy. Członek Komisji Prawa Autorskiego. Autor oraz współautor projektów regulacji z zakresu prawa własności intelektualnej. Specjalizuje się w takich dziedzinach prawa jak obrót prawami własności intelektualnej, prawo mediów, nowe technologie /IT i E-commerce/, prawo konkurencji. Jest uznanym specjalistą w zakresie problematyki zbiorowego zarządu prawami autorskimi i pokrewnymi oraz prawnymi aspektami konwergencji mediów, w szczególności w zakresie nabywania i korzystania z praw oraz ochrony praw własności intelektualnej. W ramach praktyki prawniczej reprezentował oraz prowadził sprawy wydawnicze noblistki śp. Pani Wisławy Szymborskiej, a także szeregu innych znamienitych autorów i artystów. Sprawuje zarząd prawami do postaci z kultowej kreskówki - Bolek i Lolek. Jest cenionym wykładowcą. Bierze udział jako prelegent w wielu ogólnopolskich konferencjach, prowadzi szkolenia specjalistyczne z zakresu prawa własności intelektualnej oraz prawa konkurencji dla firm działających w obszarze własności intelektualnej, branży IT oraz handlu elektronicznego.

Czas trwania szkolenia: od 9:00 do ok. 15:00

Program

  1. Co jest, a co nie jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego:
    • przesłanki warunkujące możliwość przyznania ochrony autorskoprawnej,
    • wyłączenia spod ochrony,
    • kiedy „pomysł” staje się utworem.
  2. Twórczość artystyczna, naukowa i wynalazcza jako dobro osobiste na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego.
  3. Warstwy utworu podlegające ochronie autorskoprawnej - treść utworu, forma utworu oraz jego dobór układ i zestawienie.
  4. Utwory w świetle najnowszego orzecznictwa sądowego – case study.
  5. Utwory z pogranicza – minimalny poziom twórczości. Doktryna kleine Münze, ochrona krótkich jednostek słownych, sloganów reklamowych, logotypów, zdjęć.
  6. Utwory niesamoistne:
    • utwory zależne i inspirowane,
    • utwory naśladownicze (pasożytnictwo intelektualne),
    • utwory z zapożyczeniami a prawo cytatu.
  7. Utwory współautorskie:
    • kiedy powstaje utwór współautorski i kto ma status współtwórcy,
    • współautorstwo łączne i rozłączne
  8. Utwory zbiorowe i połączone.
  9. Autorskoprawna ochrona utworów niedokończonych.
  10. Utwory naukowe:
    • ustalenia naukowe a utwór naukowy,
    • ochrona ustaleń naukowych poza prawem autorskim.
  11. Szczególne kategorie utworów:
  12. utwór audiowizualny i jego współtwórcy;
  13. formy wyrażenia i zakres ochrony programów komputerowych.
  14. Prawidłowa kwalifikacja utworów do poszczególnych kategorii działalności twórczych uprawniających do stosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów.

Marek Bukowski

Radca prawny, doktor nauk prawnych, ekspert rządowy,
członek Komisji Prawa Autorskiego, autor oraz współautor projektów regulacji z zakresu prawa własności intelektualnej, członek Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej,
wspólnik w Kancelarii Prawnej Bukowski i Wspólnicy Sp.k. w Krakowie.
Specjalizuje się w takich dziedzinach prawa jak obrót prawami własności intelektualnej, prawo mediów, nowe technologie /IT i E-commerce/, prawo konkurencji.
Jest uznanym specjalistą w zakresie problematyki zbiorowego zarządu prawami autorskimi i pokrewnymi oraz prawnymi aspektami konwergencji mediów, w szczególności w zakresie nabywania i korzystania z praw oraz ochrony praw własności intelektualnej.
W ramach praktyki prawniczej reprezentował oraz prowadził sprawy wydawnicze noblistki Pani Wisławy Szymborskiej, a także szeregu innych znamienitych autorów i artystów.
Obecnie pełni funkcję członka zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Sprawuje zarząd prawami do postaci z kultowych kreskówek (Bolek i Lolek, Reksio)
Jest cenionym wykładowcą.
Bierze udział jako prelegent w wielu ogólnopolskich konferencjach, prowadzi szkolenia specjalistyczne z zakresu prawa własności intelektualnej oraz prawa konkurencji dla firm działających w obszarze własności intelektualnej, branży IT oraz handlu elektronicznego.