szkolenie on-line
SZKOLIMY JUŻ 32 LATA, ZAUFAŁO NAM PONAD 100 000 OSÓB

5
listopada
2020

IP Box - zakres i zasady stosowania 5 % stawki podatkowej do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej

koordynator: Iwona Nowosielska

NOWA FORMA SZKOLEŃ W CPI
Szkolenia zdalne to nowe rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w obecnej sytuacji epidemicznej. Bez wychodzenia z domu możesz skorzystać ze specjalistycznej wiedzy naszych prelegentów.
Nie ma potrzeby podróżowania i gromadzenia się w większych grupach. Szkolenia zdalne posiadają wszystkie atuty szkoleń stacjonarnych, bez konieczności dojazdu do naszych sal szkoleniowych.
Więcej ...

PARP dofinansowuje szkolenia CPI

Innovation Box to obowiązujące od 1 stycznia 2019 roku rozwiązanie podatkowe, które w swoim założeniu ma stymulować innowacyjnych przedsiębiorców i umożliwić im opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową. Ta preferencja podatkowa przewidziana została zarówno dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku dochodowego od osób prawnych, osiągających w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej dochód z kwalifikowanych IP. Skorzystanie z niej wymaga jednakże dokonania głębszej analizy warunków przewidzianych dla zastosowania tej obniżonej stawki podatkowej i odpowiedniego przygotowania się do jej stosowania.

Celem proponowanego Państwu szkolenia będzie zatem omówienie ogólnych i szczególnych warunków umożliwiających podatnikom skorzystanie z preferencyjnego opodatkowania dochodów w oparciu o 5 % stawkę podatkową, w tym przedstawienie zagadnień dotyczących kwalifikowanych praw własności intelektualnej, zasad ustalania dochodu z tych praw, a także obowiązków w zakresie ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box.

Szkolenie dedykowane jest przedsiębiorcom, którzy w ramach prowadzonej działalności wytwarzają kwalifikowane prawa własności intelektualnej objęte ochroną prawną, w szczególności z branży IT, technologicznej, badawczo - rozwojowej a także służbom księgowym, prawnikom i doradcom podatkowym.

Szkolenie poprowadzi: Joanna Karasińska, radca prawny Bukowski i Wspólnicy Kancelaria Prawna sp.k.

Czas trwania szkolenia: 10:00 – 16:00

Program:

  1. Warunki dla stosowania preferencji IP Box, w tym:
    • zakres podmiotowy i przedmiotowy regulacji oraz jej cel;
    • warunki ogólne dla uznania prawa własności intelektualnej za kwalifikowane IP:
      • działalność badawczo-rozwojowa (badania naukowe, prace rozwojowe) i wymagane kryteria tej działalności,
      • enumeratywny katalog praw własności intelektualnej objętych preferencją IP Box, ochrona prawna;
    • wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie kwalifikowanego IP a prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej;
    • szczególne przypadki korzystania z preferencji IP Box - dochody z licencji, ekspektatywa uzyskania kwalifikowanego IP.
  2. Ogólna charakterystyka kwalifikowanych praw własności intelektualnej objętych regulacją IP BOX, w tym warunki ich ochrony prawnej:
    • patent, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, prawo z rejestracji topografii układu scalonego, dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin, prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu, wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin;
    • autorskie prawo do programu komputerowego – podejście szczególne.
  3. Zasady ustalania kwalifikowanego dochodu uzyskanego z kwalifikowanego IP:
    • podstawa opodatkowania,
    • wskaźnik nexus, podejście nexus,
    • kwalifikowane koszty uzyskania przychodów i ich rodzaje,
    • obliczanie dochodu z kwalifikowanego IP oraz rozliczanie straty.
  4. Obowiązki podatników w zakresie ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box:
    • obowiązki podatników prowadzących i nieprowadzących księgi rachunkowe w zakresie prowadzenia ewidencji,
    • sposoby prowadzenia ewidencji dla celów IP Box.
  5. Okres stosowania preferencji IP Box i zasady rozliczania podatku dochodowego, w tym zamiany wprowadzone w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Joanna Karasińska

Radca prawny w Kancelarii Bukowski i Wspólnicy Sp.k.
W ramach praktyki zawodowej zajmuje się świadczeniem bieżącego wsparcia prawnego dla przedsiębiorców z różnych branż, wspólników i organów spółek handlowych, fundacji i stowarzyszeń, instytucji kultury, biur podróży.
Doradza w zakresie prawa autorskiego, a także w wąskiej dziedzinie prawa związanej z zagadnieniami podatkowymi praw własności intelektualnej, w tym ich preferencyjnego opodatkowania, oraz transferu tych praw, w tym wnoszenia ich do spółek w formie aportów. Specjalizuje się w kwestiach opodatkowania honorariów autorskich uzyskiwanych w kraju i za granicą, w tym stosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów oraz w zagadnieniach dotyczących konstruowania umów autorskoprawnych zawieranych z twórcami i artystami, w tym ich ozusowania.
Prowadzi bieżące doradztwo prawne dla biur podróży oraz branży MICE. Przygotowuje umowy o imprezy i usługi turystyczne z klientami indywidualnymi i biznesowymi.
Prowadzi specjalistyczne szkolenia dotyczące podatkowych aspektów praw własności intelektualnej oraz konstruowania umów, w tym umów o dzieło a także warsztaty z zakresu umów w działalności biur podróży.