25
czerwca
2020
ZMIANA I ROZWIĄZANIE UMOWY IT ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM UMÓW ZAWIERANYCH W SEKTORZE PUBLICZNYM
koordynator: Iwona Nowosielska
NOWA FORMA SZKOLEŃ W CPI
Szkolenia zdalne to nowe rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w obecnej sytuacji epidemicznej. Bez wychodzenia z domu możesz skorzystać ze specjalistycznej wiedzy naszych prelegentów.
Nie ma potrzeby podróżowania i gromadzenia się w większych grupach. Szkolenia zdalne posiadają wszystkie atuty szkoleń stacjonarnych, bez konieczności dojazdu do naszych sal szkoleniowych.
Więcej ...
PARP dofinansowuje szkolenia CPI
Projekty informatyczne są bardzo ryzykowne, jeśli chodzi o ich zachowanie tempa i zakresu ich realizacji zgodnie z umową. Nawet najlepiej przemyślany projekt z zakresu IT nie wyeliminuje w całości ryzyk, nieprzewidzianych wyzwań lub napotykanych po drodze problemów, w tym nieprawidłowego wykonania kontraktu. Aby być na nie gotowym, należy odpowiednio określić procedurę zmiany umowy oraz jej rozwiązania.
W praktyce często okazuje się, że oczekiwania zamawiającego ulegają zmianie w trakcie wdrożenia. Jest to szczególnie widoczne w przypadku wdrożeń w metodyce kaskadowej (ang. waterfall), której podstawowym założeniem jest realizacja projektu w kształcie, jaki został określony na jego pierwszym etapie, np. w planie wdrożenia. Tymczasem, w trakcie wdrażania oprogramowania może okazać się, że niezbędne są zmiany pierwotnie ustalonego projektu, co może wiązać się z bardzo dużymi kosztami dla wykonawcy, a niekiedy może skutkować nawet potrzebą przeprowadzenia wdrożenia od podstaw.
Powyższe problemy szczególnie uwidaczniają się na etapie odbiorów jakościowych. Wtedy często też strony stają przed dylematem, w którą stronę podążać. Czasami jedynymi kierunkami jest zmiana umowy, niełatwa w reżimie Prawa zamówień publicznych. W ostateczności, w braku możliwości lub zgody w zakresie zmiany umowy, dochodzi do rozwiązania umowy, które z reguły jest trudne dla obu stron i odbywa się w konflikcie.
Aby odpowiednio reagować na ryzyka w projekcie, już na etapie konstruowania umowy należy odpowiednio przygotować się wypadek potrzeby jej zmiany lub rozwiązania, tak aby zapewnić sobie maksymalną elastyczność w przyszłości.
Szkolenie jest kierowane do osób praktycznie uczestniczących w sporządzaniu i realizowaniu umów, w szczególności z zakresu IT, niezależnie czy występują w roli zamawiającego czy wykonawcy. W trakcie szkolenia prowadzący poruszają również zagadnienia związane ze zmianą lub rozwiązaniem umów zawieranych w reżimie zamówień publicznych, uwzględniając zmiany, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.
Szkolenie poprowadzą: mec. Piotr Nepelski, mec. Joanna Stecyk
Czas trwania szkolenia: 09:30 – 13:30
- Co powoduje spór i może skutkować zmianą lub rozwiązaniem umowy IT:
- interpretacja przedmiotu umowy;
- procedura odbiorowa i kryteria odbiorów;
- wada w dostarczonym produkcie;
- opóźnienie a zwłoka w wykonaniu umowy;
- rękojmia za wady fizyczne i prawne;
- gwarancja a serwis;
- Kiedy zachodzi potrzeba zmiany umowy lub jej rozwiązania?
- zmiana umowy a jej rozwiązanie - powody i konsekwencje ich użycia;
- ograniczenia czasowe i przedmiotowe dla zmiany i rozwiązania umowy;
- wątpliwości interpretacyjne postanowień umowy – wpływ na konieczność zmiany lub rozwiązania umowy;
- kto może inicjować zmianę umowy;
- Zmiana umowy:
- przesłanki i skutki zmiany umowy IT – kto ponosi odpowiedzialność za konieczność zmiany i kto powinien ponieść jej koszty;
- klauzule przeglądowe – prawidłowe formułowanie na gruncie PZP i Nowego PZP;
- pozostałe przesłanki zmiany umowy określone w przepisach PZP i Nowego PZP;
- Rozwiązanie umowy:
- wypowiedzenie a odstąpienie od umowy IT;
- klauzule rozwiązujące umowę – jak je przygotować;
- kiedy strona może skutecznie rozwiązać umowę w oparciu o klauzule umowne?;
- podstawy do rozwiązania umowy w oparciu o przepisy obowiązującego prawa;
- kiedy rozwiązanie umowy może zostać potraktowane jako zmiana umowy w reżimie PZP?;
- ugoda jako sposób rozwiązania umowy;
Joanna Dworak
Ekspert prawny w zakresie prawa IT z 10 – letnim doświadczeniem zawodowym. Klientom Kancelarii doradza w ramach praktyki TMT i zespołu IT-Telco. Specjalizuje się w prawie nowych technologii i prawie autorskim.
Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych, w szczególności z branży IT, w świadczeniu usług doradztwa prawnego w zakresie prawa własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, prawa zamówień publicznych, obrotu nieruchomościami oraz prawa cywilnego.
Koordynowała obsługę prawną dużej spółki giełdowej z sektora IT, doradzając przy zawieraniu i realizacji projektów wdrożeniowych, umów serwisowych, maintenance, licencyjnych. Brała udział w audytach z zakresu uprawnień prawnoautorskich. Doświadczony negocjator kompleksowych kontraktów IT zarówno z podmiotami krajowymi, jak i zagranicznymi.
Doświadczenie zawodowe zdobywała w spółce telekomunikacyjnej i kancelarii specjalizującej się w obsłudze podmiotów z sektora IT.
Jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aplikację radcowską odbyła w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie.
Doradza klientom w języku polskim i angielskim.
Piotr Nepelski
Radca prawny specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz prawie umów handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem umów IT. W Kancelarii uczestniczy w pracach praktyki TMT w ramach zespołu IT-Tech i Zamówień Publicznych. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe w zakresie obsługi prawnej największych zamawiających oraz wiodących dostawców rozwiązań IT. Zapewnia wsparcie prawne w zakresie rozwiązywania sporów.
Konsultant przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji w zakresie prawa zamówień publicznych.
Wielokrotnie brał udział jako prelegent na ogólnopolskich konferencjach branżowych i szkoleniach dla przedstawicieli firm IT i podmiotów biorących udział w przetargach. Autor licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych oraz umów IT. Wykładowca na studiach podyplomowych prowadzonych przez Polską Akademię Nauk na kierunku Prawo Zamówień Publicznych.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Center for American Law Studies przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył kursu prawa angielskiego przy British Law Centre. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Prawnik rekomendowany w międzynarodowym rankingu Legal500. Odbył szkolenia i uzyskał certyfikaty: AgilePM Foundation oraz Prince2 Agile w zakresie zarządzania projektami.
Posługuje się językiem angielskim