28
kwietnia
2020
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE W ŚWIETLE NOWEJ USTAWY PZP ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM RYNKU IT
koordynator: Iwona Nowosielska
UWAGA! NOWA FORMA SZKOLEŃ W CPI
Szkolenia zdalne to nowe rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w obecnej sytuacji epidemicznej. Bez wychodzenia z domu możesz skorzystać ze specjalistycznej wiedzy naszych prelegentów.
Nie ma potrzeby podróżowania i gromadzenia się w większych grupach. Szkolenia zdalne posiadają wszystkie atuty szkoleń stacjonarnych, bez konieczności dojazdu do naszych sal szkoleniowych.
- szkolenie zdalne w dowolnym dla Ciebie miejscu, możesz je odbyć w domu lub w swoim biurze,
- podczas szkolenia będziesz widzieć zarówno ekran trenera jak również samego trenera,
- otrzymasz materiały i certyfikat w formacie PDF,
- będziesz miał możliwość zadawania pytań trenerowi bezpośrednio przez mikrofon lub poprzez wbudowany mechanizm czatu,
- w trakcie szkolenia trener będzie uwzględniał czas na przerwy.
Możesz zarejestrować się przez naszą stronę internetową. Przed szkoleniem otrzymasz od nas mail z wszystkimi niezbędnymi informacjami, w tym link, który pozwoli uczestniczyć Ci w szkoleniu.
Przed każdym szkoleniem otwieramy „wirtualny pokój szkoleniowy”, zawsze 30 minut przed oficjalnym czasem rozpoczęcia. W tym czasie jesteśmy do Twojej dyspozycji w celu sprawdzenia połączenia do szkolenia.
Po zakończonym szkoleniu nie będziesz mieć możliwości odtworzenia jego przebiegu w postaci filmu.
Dnia 11 września 2019 r. Sejm uchwalił nowe Prawo Zamówień Publicznych.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. Pozostało zatem jeszcze trochę czasu, który zarówno zamawiający, jak i wykonawcy powinni wykorzystać na zapoznanie się z nową regulacją i dostosowanie się do jej wymogów.
Rynek publiczny czeka rewolucyjna zmiana, do której wszyscy wykonawcy i zamawiający muszą się dobrze przygotować. Nowa ustawa zawiera bowiem ponad 600 przepisów (obecna – zaledwie nieco ponad 200).
Nowe Prawo zamówień publicznych ma być źródłem licznych usprawnień dla zamawiających i wykonawców oraz służyć zwiększeniu konkurencyjności i dostępu do zamówień. Przewidziano w nim rozwiązania kładące nacisk na skrupulatniejsze niż dotychczas przygotowanie zamówienia (analiza potrzeb zamawiającego), ale też wprowadzono pewne uproszczenia proceduralne. W nowej ustawie w szczególności w zmieniony sposób uregulowano procedurę przygotowania i przeprowadzenia postępowania dla zamówień poniżej progów unijnych (w tym nowy tryb – tzw. tryb podstawowy), częściowo dopuszczono negocjacje treści oferty po jej złożeniu, zapisano inne podejście do kształtowania umów przez zamawiających, zakładające większą równowagę między stronami (klauzule abuzywne, klauzule obowiązkowe, waloryzacja), znacznie rozszerzono środki ochrony prawnej, a także wprowadzono przepisy koncyliacyjne (ugodowe rozwiązywanie sporów).
Szkolenie ma na celu wprowadzenie uczestników w nową rzeczywistość zamówień publicznych tak aby dzień 1 stycznia 2021 r. witali Państwo ze spokojem i przekonaniem o należytym przygotowaniu do stosowania nowego prawa.
Szkolenie przeprowadzą: radca prawny Tomasz Krzyżanowski, mec. Wojciech Karwacki
Czas trwania szkolenia: 9:00 – 13:00
Program
- Umowy – klauzule obowiązkowe i niedozwolone.
- Postępowanie koncyliacyjne.
- Zmiana umowy zgodnie z nowym PZP.
- Ogłoszenie o wykonaniu umowy i raport z jej wykonania.
- Progi kwotowe stosowania ustawy – nowy próg bagatelności.
- Tryb podstawowy.
- Konkurs dla rynku IT.
- Wykluczenie – wybrane zagadnienia w tym nowe oblicze self-cleaning.
- Elektronizacja zamówień publicznych od 1.01.2021.
- Inne wybrane nowe regulacje:
- Nowa zasada prowadzenia postępowań.
- Analiza potrzeb i wymagań.
- Termin związania ofertą.
- Termin obowiązkowego wyjaśnienia treści SWZ przez zamawiającego.
- Wadium.
- Otwarcie ofert.
- Wybór oferty po upływie terminu związania ofertą.
- Nowe przesłanki odrzucenia oferty.
- Nowe przesłanki unieważnienia postępowania.
- Środki ochrony prawnej.
Wojciech Karwacki
W kancelarii uczestniczy w pracach zespołu Prawa zamówień publicznych. Zajmuje się doradztwem prawnym dla zamawiających i wykonawców.
Doświadczenie zawodowe zdobywał w warszawskich kancelariach oraz w Departamencie Prawnym Urzędu Zamówień Publicznych.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (2015, specjalizacja business law), gdzie w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego obronił pracę magisterską z zakresu prawa zamówień publicznych.
Prowadził liczne szkolenia obejmujące problematykę postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Jest współautorem wielu opinii prawnych zamieszczonych na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych oraz innych publikacji dotyczących zamówień publicznych. Reprezentuje zamawiających oraz wykonawców w postępowaniach odwoławczych prowadzonych przed Krajową Izbą Odwoławczą. Uczestniczył – na wszystkich etapach – w licznych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego w branży IT.
Obecnie jest aplikantem III roku aplikacji radcowskiej przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.
Biegle posługuje się językiem angielskim.
Tomasz Krzyżanowski
Radca prawny z blisko 20 letnim doświadczeniem w zakresie zamówień publicznych. Stale współpracuje z kancelarią Domański Zakrzewski Palinka (DZP) jako Senior Associate w praktyce Infrastruktura i Energetyka. Doradza klientom we wszystkich aspektach prawa zamówień publicznych i na każdym z etapów postępowania o udzielenie zamówienia, zarówno po stronie wykonawców, jak i zamawiających. Reprezentuje klientów przed Krajową Izbą Odwoławczą oraz w postępowaniach toczących się wskutek wniesienia skargi do sądu zamówień publicznych. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie na rzecz klientów z sektorów m.in. IT/TMT, farmaceutycznego czy infrastrukturalnego. Wykładowca na studiach podyplomowych z zamówień publicznych w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Przewodniczący Komitetu Zamówień Sektora Publicznego Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. W ramach działalności w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji współpracował z Urzędem Zamówień Publicznych w pracach legislacyjnych nad nową ustawą z dnia 11 września 2019 r.