szkolenie

29
stycznia
2020

BEZPIECZEŃSTWO IMPREZ W KONTEKŚCIE KATASTROF I TRAGEDII OSTATNIEGO 25 – LECIA

koordynator: Iwona Nowosielska

Organizacja wielkich turniejów sportowych, wielodniowych festiwali czy międzynarodowych konferencji powoli staje się naszą narodową specjalizacją. Jednocześnie, na przestrzeni ostatniego 25-lecia, organizatorzy imprez nie ustrzegli się wielu błędów, które niejednokrotnie doprowadziły do tragicznych w skutkach wydarzeń. Ginęli ludzie, inni zostali ciężko ranni. Wielu nigdy nie powróciło do stanu sprzed… tej jednej chwili. Kiedy jedni próbowali odzyskać kondycję psychiczną, inni bronili się przed odpowiedzialnością, liczyli straty w mieniu i próbowali odbudować wizerunek organizacji.

Celem szkolenia jest spojrzenie na problematykę bezpieczeństwa imprez właśnie przez pryzmat tych tragicznych wydarzeń. W jego trakcie poszukamy odpowiedzi na najczęściej padające w takich chwilach pytania: Jak do tego doszło? Co zawiodło? Jak dopuścić do tego w przyszłości? Omówimy odpowiedzialność i obowiązki organizatorów, wskażemy na obowiązujące standardy i dobre praktyki, zastanowimy się na możliwymi udoskonaleniami. W duchu filozofii uczenia się na błędach innych przeanalizujemy wiele studiów przypadków.

Szkolenie adresowane jest przede wszystkim do organizatorów różnego rodzaju wydarzeń: koncertów, imprez sportowych, targowo-wystawienniczych, religijnych czy społecznych.

Nie ma znaczenia czy organizowane wydarzenia podlegają pod przepisy o bezpieczeństwie imprezy masowych czy też nie. W równym stopniu zapraszamy właścicieli i zarządców oraz najemców i użytkowników obiektów sportowych, rozrywkowych, instytucji kultury oraz centrów kongresowych. Jesteśmy przekonani, że na szkoleniu nie powinno zabraknąć przedstawicieli firmy ochrony osób i mienia, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz pozostałych podmiotów uczestniczących w zabezpieczeniu wydarzeń o charakterze masowym.

Szkolenie przeprowadzi: Sergiusz Parszowski – praktyk w sprawach bezpieczeństwa biznesu, ochrony osób i mienia oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego. W przeszłości pracował zarówno dla organizacji prywatnych, jak również instytucji publicznych. Założyciel i ekspert firmy Instin.pl, świadczącej profesjonalne usługi w obszarze bezpieczeństwa. Jest ekspertem Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, współpracownikiem Polskiej Izby Systemów Alarmowych oraz biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Audytor i szkoleniowiec. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów specjalistycznych i poradnikowych w czasopismach Ochrona Mienia i Informacji, Security&Alarm Systems, A&S Polska. Współautor publikacji książkowych „Bezpieczeństwo społeczności lokalnych. Programy prewencyjne w systemie bezpieczeństwa” oraz „Imprezy masowe. Organizacja, bezpieczeństwo, dobre praktyki”. Absolwent Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Czas trwania szkolenia: 10:00 – 16:00

Program

  1. Pożar podczas koncertu zespołu Golden Life w Stoczni Gdańskiej (24.11.1994 r.).
  2. Paraliż komunikacyjny na finałowym koncercie „Inwazji Mocy 2000 RMF FM” (26.08.2000 r.).
  3. Katastrofa budowlana na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich (28.01.2006 r.).
  4. Krytyka organizacji 600 rocznicy Bitwy pod Grunwaldem (17.07.2010 r.).
  5. Nierozegrany mecz Polska – Anglia na Stadionie Narodowym w Warszawie (16.10.2012 r.).
  6. Wypadek samochodowy podczas Gran Turismo Polonia w Poznaniu (30.06.2013 r.).
  7. Atak na dziennikarza Grzegorza Miecugowa podczas Przystanku Woodstock (02.08.2013 r.).
  8. Śmierć uczestnika podczas biegu „Biegnij Warszawo” (06.10.2013 r.).
  9. Zagęszczenie tłumu podczas otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy (26.10.2015 r.).
  10. Zabójstwo Prezydenta Pawła Adamowicza podczas 27’ Finału WOŚP w Gdańsku (13.01.2019 r.).

Sergiusz Parszowski

Praktyk w sprawach bezpieczeństwa biznesu, ochrony osób i mienia oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego. W przeszłości pracował zarówno dla organizacji prywatnych, jak również instytucji publicznych. Założyciel i ekspert firmy Instin.pl, świadczącej profesjonalne usługi w obszarze bezpieczeństwa. Jest ekspertem Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, współpracownikiem Polskiej Izby Systemów Alarmowych oraz biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Audytor i szkoleniowiec. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów specjalistycznych i poradnikowych w czasopismach Ochrona Mienia i Informacji, Security&Alarm Systems, A&S Polska. Współautor publikacji książkowych „Bezpieczeństwo społeczności lokalnych. Programy prewencyjne w systemie bezpieczeństwa” oraz „Imprezy masowe. Organizacja, bezpieczeństwo, dobre praktyki”. Absolwent Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.