3
czerwca
2025
Szkolenie partnerskie Beck Akademia
Postępowanie sądowe o podział majątku wspólnego – problemy praktyczne
32 dni do rozpoczęciakoordynator: Beata Kurpiewska

Postępowania sądowe dotyczące podziału majątku dorobkowego sprawiają stronom i pełnomocnikom wiele problemów praktycznych. Prawidłowe i skuteczne przeprowadzenie postępowania działowego prowadzi do ustalenia majątku podlegającego podziałowi oraz dokonania wyceny jego wartości i sposobu jego podziału. Podstawowe problemy występujące w tym postępowaniu to ustalenie udziału w majątku wspólnym, ustalenia składników majątku, dokonanie ich prawidłowej wyceny i wzajemne rozliczenie nakładów dokonanych zarówno z majątków odrębnych na majątek wspólny jak i z majątku wspólnego na majątki odrębne.
Wiele osób posiada nieruchomości wchodzące w skład majątku dorobkowego, które zostały kupione lub wybudowanych na kredyt i są obciążone hipoteką zabezpieczającą spłatę kredytu. Przy wycenie składników majątku dorobkowego przez wiele lat pomniejszano wartość nieruchomości o hipotekę obciążającą nieruchomość. Najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego zmieniło dotychczasową praktykę nakazując pomijanie obciążenia hipotecznego przy ustalaniu wartości nieruchomości. Spowodowało to kolejne problemy związane z regresem obejmującym rozliczenie spłaconych rat kredytowych.
Szkolenie odpowie na pytanie jak prawidłowo przeprowadzić sądowy podział majątku dorobkowego stron.
Na szkoleniu dowiesz się m.in.:
- Jakie są ramy prawne postępowania o podział majątku wspólnego?
- Kto jest legitymowany do złożenia wniosku?
- Jak Sąd ustala skład i wartość majątku wspólnego?
- Jakie są podstawy żądania ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym?
- Jakie są sposoby zniesienia współwłasności przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego?
- Jak rozliczane są nakłady z majątku wspólnego na majątek osobisty i z majątków osobistych na majątek wspólny?
- Jak Sąd ustala spłaty i dopłaty przy dokonaniu podziału?
- Jakie są koszty postępowania działowego?
Szkolenie adresowane jest do prawników praktyków mających kontakt z postępowaniem w sprawach cywilnych, zwłaszcza adwokatów i radców prawnych oraz aplikantów tych zawodów, ale także do sędziów, referendarzy sądowych i asystentów sędziów, a także dla wszystkich osób, które wykorzystują przepisy KPC w codziennej pracy.
Dostęp do Systemu Legalis
Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Moduł Postępowanie cywilne wersja Premium.
Czas trwania szkolenia: od 14:00 do 18:00
- Przesłanki złożenia wniosku o podział majątku wspólnego.
- Ramy prawne postępowania o podział majątku wspólnego.
- Podział majątku wspólnego z pominięciem postępowania sądowego.
- Podmioty legitymowane do złożenia wniosku o sądowy podział majątku wspólnego.
- Ustalenie składu i wartości majątku wspólnego:
- ustalenie wartości rzeczy ruchomych,
- ustalenie wartości nieruchomości,
- wpływ obciążenia hipotecznego na wartość nieruchomości,
- wierzytelności wspólne,
- długi byłych małżonków.
- Żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym.
- Sposoby zniesienia współwłasności przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego.
- Żądanie rozliczenia nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty.
- Żądanie rozliczenia nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny.
- Spłaty i dopłaty przy dokonaniu podziału.
- Koszty postępowania.
Grzegorz Karaś

Sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu, orzeka w wydziale cywilnym odwoławczym. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe i dydaktyczne. Wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.
Rozwiązuje na co dzień problemy praktyczne związane z reformą postępowania cywilnego. Jest cenionym wykładowcą prowadzącym webinaria zarówno ogólnokrajowe, jak i okręgowe dla radców prawnych, adwokatów oraz aplikantów. Autor i współautor wielu publikacji z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz prawa nowych technologii.
Termin i Miejsce
- Termin:
- 3 czerwca 2025
- Miejsce:
- szkolenie on-line
Koszt
- 650 zł + 23% VAT
Informacje dodatkowe
Powyższy koszt obejmuje: udział w zajęciach dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia w formacie PDF, zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
Warunkiem udziału jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (zakładka "Zgłoszenie"). Liczba miejsc ograniczona.
Organizatorem szkolenia jest Wydawnictwo C.H.Beck (Beck Akademia). Link do szkolenia oraz materiały szkoleniowe i certyfikat otrzymają Państwo od organizatora.
Szkolenia online odbywają się przy użyciu platformy Clickmeeting. Nie później niż na 2 godziny przed startem danego szkolenia do uczestników zostanie wysłany e-mail z zaproszeniem.
Zapłata i Rezygnacja
Koszt udziału jest płatny na konto Wydawnictwa C.H.Beck na podstawie proformy wystawionej po przyjęciu zgłoszenia.
Rezygnacja z udziału po 27 maja 2025 r. lub nieobecność na spotkaniu powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnych kosztów udziału na podstawie faktury wystawionej przez Wydawnictwo C.H.Beck. Rezygnacja możliwa jest tylko i wyłącznie w formie pisemnej.
Szkolenie partnerskie Beck Akademia
Organizator szkoleń z dziedziny prawa i podatków. Oferuje szeroki zakres tematyczny organizowanych szkoleń. Dostarcza najwyższej jakości wiedzę dla prawników, studentów prawa i aplikantów, pracowników sektora publicznego, a także dla osób, które w swojej pracy opierają się na przepisach podatkowych i kadrowych. Beck Akademia zajmuje się również organizacją szkoleń zamkniętych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Prelegenci Beck Akademii to uznani praktycy i eksperci z wieloletnim doświadczeniem na rynku.
Współadministratorami danych osobowych są Wydawnictwo C.H.Beck Sp. z o.o. i Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o. Dane przetwarzamy dla realizacji umowy, powiązanych obowiązków prawnych i organizacji szkolenia. Przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.
Biuro Organizacyjne
00-203 Warszawa, ul. Bonifraterska 17, Biurowiec North Gate, recepcja XVI piętro,
tel. 506 178 228
e-mail:cpi@cpi.com.pl
e-Doręczenia: AE:PL-55387-14998-DEASJ-15 Szkolenie realizowane przy współpracy z:
Wydawnictwo C.H.Beck Sp. z o.o.
00-203 Warszawa, ul. Bonifraterska 17,
tel. 22 311 22 22
e-mail:akademia@beck.pl
akademia.beck.pl