2
czerwca
2025
Szkolenie partnerskie Beck Akademia
Upadłość konsumencka w praktyce
31 dni do rozpoczęciakoordynator: Beata Kurpiewska

Jak wynika z danych Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz Krajowego Rejestru Zadłużonych w 2024 r. ogłoszono upadłość konsumencką w stosunku do rekordowej liczby 21 187 osób. W ciągu ostatnich 10 lat sądy umożliwiły upadłość konsumencką 115,7 tys. obywateli, którzy nie byli w stanie spłacać swoich zobowiązań. Liczba ogłaszanych upadłości konsumenckich znacząco wzrosła od 2020 r., kiedy to zgodnie z nowelizacją prawa upadłościowego znacząco złagodzono rygory ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Obecnie każde zgłoszenie upadłości przez dłużnika kończy się jej ogłoszeniem, a sąd rozstrzyga w jakiej wysokości (dostosowanej do aktualnej możliwości dłużnika) i przez jak długi okres (do 7 lat), dłużnik będzie spłacał zobowiązania. Nowelizacja przepisów
Upadłość konsumencka jest niezwykle istotnym zjawiskiem dla banków, firm windykacyjnych oraz wierzycieli. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw, przyjęty przez Sejm w dniu 30.08.2019 r.(Dz.U. z 2019 r. poz. 1802) w fundamentalnym zakresie zmienił kształt upadłości konsumenckiej zarówno w zakresie przesłanek, jak i w przebiegu samej procedury. Ustawa nowelizująca wprowadziła ponad 70 zmian w ustawie - Prawo upadłościowe, a ponadto zmieniła szereg przepisów w ustawie - Prawo restrukturyzacyjne, ustawie o krajowym rejestrze zadłużonych, w ustawie o licencji doradcy restrukturyzacyjnego i innych. Zmiany obowiązują od 24.03.2020 r.
Celem zajęć jest omówienie z jednej strony regulacji dotyczących upadłości konsumenckiej z punktu widzenia dłużnika-konsumenta, a z drugiej strony z punktu widzenia jego wierzyciela ze szczególnym uwzględnieniem wprowadzanych zmian.
Program szkolenia oparty jest na przykładach rzeczywistych postępowań upadłościowych i orzecznictwie sądów upadłościowych. Zajęcia mają charakter warsztatowy, w toku szkolenia istnieje możliwość swobodnego zadawania szczegółowych pytań.
W trakcie praktycznych warsztatów (w formule case studies) zostaną omówione:
- możliwości oddłużenia konsumentów i praktyczne ich wykorzystanie ze szczególnym uwzględnieniem wprowadzanych zmian,
- wymagania formalne wniosków i wszelkich pism składanych w toku postępowania,
- przykłady spraw i realny przebieg postępowań na przykładzie spraw, które wpłynęły do sądów po wejściu w życie nowych przepisów,
- praktyczne, ujawnione w toku stosowania nowych przepisów, niespójności, niejasności nowych regulacji wraz z propozycjami ich rozwiązania.
Szkolenie przeznaczone jest dla adwokatów i radców prawnych, syndyków, doradców restrukturyzacyjnych, specjalistów pracujących w bankach i instytucjach finansowych zajmujących się egzekucją kredytów konsumenckich oraz osób zainteresowanych tematyką upadłości konsumenckiej.
Dostęp do Systemu Legalis
Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Moduł Prawo upadłościowe.
Czas trwania szkolenia: od 10:00 do 15:00
- Istota upadłości konsumenckiej.
- Zmiana celu upadłości konsumenckiej w nowelizacji 2020.
- Wymagania formalne wniosku o ogłoszenie upadłości ze szczególnym uwzględnieniem właściwości miejscowej.
- Aspekty proceduralne postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości.
- Przesłanki pozytywne i negatywne ogłoszenia upadłości konsumenckiej po nowelizacji.
- Uproszczone postępowanie upadłościowe osób nieprowadzących działalności gospodarczej.
- Przesłanki do stosowania ogólnych przepisów w upadłości konsumenckiej.
- Czynności syndyka z uwzględnieniem nowelizacji i specyfiki postępowań upadłościowych konsumentów:
- spis inwentarza i spis majątku upadłego niewchodzącego w skład masy upadłości,
- sprawozdawczość i wynagrodzenie.
- Uprawnienia wierzycieli w toku postępowania, w tym problematyka wnoszonych środków zaskarżania w toku postępowania.
- Koszty w upadłości konsumenckiej – nowe regulacje, zakres i praktyczne problemy.
- Likwidacja masy upadłości w praktyce.
- Wydzielanie kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego.
- Upadłość małżonków.
- Upadłość konsumenta z wniosku wierzyciela.
- Umorzenie postępowania upadłościowego – podstawy i praktyka.
- Plan spłaty, ze szczególnym uwzględnianiem roli syndyka i zmiany podstaw określenia planu spłaty.
- Warunkowe umorzenie zobowiązań jako nowa instytucja w upadłości konsumenckiej.
- Umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłaty.
- Realizacja planu spłaty – obowiązki upadłego i uprawnienia wierzycieli.
- Umorzenie zobowiązań po wykonaniu planu spłaty.
- Postępowanie o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli.
Cezary Zalewski

Sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. Jako sędzia komisarz i sędzia referent wykonywał czynności w ponad tysiącu spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych, w tym w postępowaniach upadłościowych spółek giełdowych, deweloperów, czy osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Obecnie orzeka w Wydziale Gospodarczym procesowym.
Członek Zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości, który przygotował treść przepisów projektu ustawy Prawo restrukturyzacyjne i daleko idących zmian Prawa upadłościowego, w tym dotyczących upadłości konsumenckiej; pomysłodawca rozwiązań w ramach Prawa restrukturyzacyjnego.
Doświadczony wykładowca i szkoleniowiec. Prelegent na wielu tematycznych konferencjach naukowych i zawodowych. Autor i współautor wielu publikacji oraz artykułów dotyczących prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.
Termin i Miejsce
- Termin:
- 2 czerwca 2025
- Miejsce:
- szkolenie on-line
Koszt
- 750 zł + 23% VAT
Informacje dodatkowe
Powyższy koszt obejmuje: udział w zajęciach dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia w formacie PDF, zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
Warunkiem udziału jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (zakładka "Zgłoszenie"). Liczba miejsc ograniczona.
Organizatorem szkolenia jest Wydawnictwo C.H.Beck (Beck Akademia). Link do szkolenia oraz materiały szkoleniowe i certyfikat otrzymają Państwo od organizatora.
Szkolenia online odbywają się przy użyciu platformy Clickmeeting. Nie później niż na 2 godziny przed startem danego szkolenia do uczestników zostanie wysłany e-mail z zaproszeniem.
Zapłata i Rezygnacja
Koszt udziału jest płatny na konto Wydawnictwa C.H.Beck na podstawie proformy wystawionej po przyjęciu zgłoszenia.
Rezygnacja z udziału po 26 maja 2025 r. lub nieobecność na spotkaniu powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnych kosztów udziału na podstawie faktury wystawionej przez Wydawnictwo C.H.Beck. Rezygnacja możliwa jest tylko i wyłącznie w formie pisemnej.
Szkolenie partnerskie Beck Akademia
Organizator szkoleń z dziedziny prawa i podatków. Oferuje szeroki zakres tematyczny organizowanych szkoleń. Dostarcza najwyższej jakości wiedzę dla prawników, studentów prawa i aplikantów, pracowników sektora publicznego, a także dla osób, które w swojej pracy opierają się na przepisach podatkowych i kadrowych. Beck Akademia zajmuje się również organizacją szkoleń zamkniętych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Prelegenci Beck Akademii to uznani praktycy i eksperci z wieloletnim doświadczeniem na rynku.
Współadministratorami danych osobowych są Wydawnictwo C.H.Beck Sp. z o.o. i Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o. Dane przetwarzamy dla realizacji umowy, powiązanych obowiązków prawnych i organizacji szkolenia. Przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.
Biuro Organizacyjne
00-203 Warszawa, ul. Bonifraterska 17, Biurowiec North Gate, recepcja XVI piętro,
tel. 506 178 228
e-mail:cpi@cpi.com.pl
e-Doręczenia: AE:PL-55387-14998-DEASJ-15 Szkolenie realizowane przy współpracy z:
Wydawnictwo C.H.Beck Sp. z o.o.
00-203 Warszawa, ul. Bonifraterska 17,
tel. 22 311 22 22
e-mail:akademia@beck.pl
akademia.beck.pl