27
maja
2025
Szkolenie partnerskie Beck Akademia
Prawo pierwokupu nieruchomości w praktyce - ustawowe i umowne
25 dni do rozpoczęciakoordynator: Beata Kurpiewska

Mimo, że w polskim porządku prawnym prawo pierwokupu nie jest instytucją nową, to jednak trudności budzi fakt, że przepisy odnoszące się do ustawowego prawa pierwokupu rozrzucone są w różnych ustawach, przyznając uprawnienia z tytułu prawa pierwokupu całkowicie odrębnym podmiotom. Niejednokrotnie też na tle stosowania przepisów ustaw dochodzi do ustawowego zbiegu uprawnień z tytułu prawa pierwokupu, co może powodować spory interpretacyjne i niepewność w zakresie stosowania prawa, zwłaszcza na tle dynamicznie zmieniających się przepisów. Niepewność budzić może także sposób wykonywania uprawnień z tytułu prawa pierwokupu, odpowiedzialności zobowiązanych za zawieranie umów bezwarunkowych, czy też odpowiedzialność wykonujących prawo pierwokupu za zobowiązania na nieruchomości.
Na rynku obserwuje się też brak wystarczającej wiedzy związanej z zastrzeganiem i wykonywaniem umownego prawa pierwokupu, możliwości dziedziczenia uprawnień z tytułu prawa pierwokupu, czy też brak wystarczającej wiedzy czym różni się prawo pierwokupu od prawa pierwszeństwa, czym jest możliwość wykupu czy też odkupu nieruchomości i jakie praktyczne różnice wynikają z tych różnych pojęć prawnych.
Celem szkolenia jest m.in.: podniesienie wiedzy uczestników na temat podmiotów ustawowo uprawnionych z tytułu prawa pierwokupu, a także ich kompetencji w przypadku zbiegu uprawnień z tytułu ustawowego prawa pierwokupu, w oparciu o najnowsze poglądy doktryny i orzecznictwa, omówienie problematyki umownego prawa pierwokupu nieruchomości na tle wybranych przykładów, a także prawa pierwszeństwa, prawa odkupu i wykupu.
Na szkoleniu dowiesz się m.in.:
- Czym różni się wykonywanie prawa pierwokupu od wykonywania prawa pierwszeństwa?
- Które podmioty i na podstawie jakich przepisów prawnych uprawnione są do wykonywania ustawowego prawa pierwokupu?
- Jakie są przesłanki do wykonywania ustawowego prawa pierwokupu przez poszczególne podmioty uprawnione?
- W jakich sytuacjach prawo pierwokupu nie przysługuje lub nie może być wykonywane?
- W jaki sposób prawidłowo wykonywać prawo pierwokupu?
- W jakich przypadkach może dojść do zbiegu uprawnień z tytułu prawa pierwokupu?
- Jak radzić sobie w przypadku zbiegu uprawnień różnych podmiotów z tytułu ustawowego prawa pierwokupu?
- Czym jest kaskadowe wykonywanie uprawnień i jakie implikacje niesie ze sobą w praktyce?
- Którym podmiotom uprawnionym z tytułu prawa pierwokupu przysługuje uprawnienie do kwestionowania ceny umownej jako rażąco zawyżonej i w jaki sposób uprawnienie to powinno być wykonywane?
- Jak należy rozumieć pojęcie rażącego zawyżenia ceny w świetle dotychczasowego orzecznictwa?
- Jakie są skutki zawarcia umowy z pominięciem ustawowego lub umownego prawa pierwokupu?
- Jakie uprawnienia przysługują podmiotom pominiętym?
- Jaka jest odpowiedzialność wykonującego prawo pierwokupu za zobowiązania ciążące na nieruchomości?
- Czy prawo pierwokupu podlega dziedziczeniu?
- Co oznacza prawo wykupu i prawo odkupu w praktyce i w jaki sposób powinno być wykonywane?
Szkolenie adresowane jest do dyrektorów, kierowników działów nieruchomości lub pracowników instytucji państwowych i samorządowych, w tym m.in. Lasów Państwowych, Parków Narodowych, KOWR, KZN, Gmin, wszystkich prawników i notariuszy, którzy chcieliby wzbogacić swoją wiedzę z zakresu prawa pierwokupu, kierowników i pracowników działów nieruchomości firm z sektora prywatnego zainteresowanych tematyką, pośredników obrotu nieruchomościami wszystkich innych osób zainteresowanych tematem szkolenia.
Dostęp do Systemu Legalis
Po szkoleniu otrzymasz 2-tygodniowy dostęp do Systemu Legalis Moduł Premium Prawo nieruchomości.
Czas trwania szkolenia: od 10:00 do 15:00
- Omówienie ustawowego prawa pierwokupu zastrzeżonego na rzecz poszczególnych instytucji państwowych i samorządowych.
- Omówienie czym się różni prawo pierwokupu od prawa pierwszeństwa.
- Omówienie przypadków zbiegu uprawnień z tytułu ustawowego prawa pierwokupu w oparciu o orzecznictwo.
- Omówienie przypadków kaskadowego wykonywania prawa pierwokupu i sposobów jego wykonywania.
- Omówienie skutków i dalszych implikacji prawnych wynikających z pominięcia prawa pierwokupu.
- Omówienie możliwości kwestionowania ceny jako zawyżonej przez korzystającego z prawa pierwokupu ustawowego i umownego.
- Omówienie zasad odpowiedzialności za zobowiązania ciążące na nieruchomości przez wykonującego prawo pierwokupu.
- Omówienie umownego zastrzeżenia prawa pierwokupu i sposobów jego wykonywania.
- Omówienie przypadków dziedziczenia uprawnień z tytułu prawa pierwokupu.
- Omówienie przesłanek ustawowych związanych z wykupem i odkupem nieruchomości oraz sposobów jego wykonywania.
Katarzyna Niekrasz-Gierejko

Radczyni prawna. Wieloletnia współpracowniczka ogólnopolskich i międzynarodowych firm. Od 2010 r. prowadzi własną Kancelarię Radcy Prawnego „KNG” w Warszawie. Ekspertka z zakresu prawa nieruchomości, prawa budowlanego i kontraktowego, przekształcenia prawa użytkowania wieczystego. Wieloletnia wykładowczyni na szkoleniach stacjonarnych i webinarach. Autorka wielu specjalistycznych publikacji z zakresu prawa nieruchomości. Praktyk z bogatym doświadczeniem zawodowym.
Termin i Miejsce
- Termin:
- 27 maja 2025
- Miejsce:
- szkolenie on-line
Koszt
- 650 zł + 23% VAT
Informacje dodatkowe
Powyższy koszt obejmuje: udział w zajęciach dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia w formacie PDF, zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
Warunkiem udziału jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (zakładka "Zgłoszenie"). Liczba miejsc ograniczona.
Organizatorem szkolenia jest Wydawnictwo C.H.Beck (Beck Akademia). Link do szkolenia oraz materiały szkoleniowe i certyfikat otrzymają Państwo od organizatora.
Szkolenia online odbywają się przy użyciu platformy Clickmeeting. Nie później niż na 2 godziny przed startem danego szkolenia do uczestników zostanie wysłany e-mail z zaproszeniem.
Zapłata i Rezygnacja
Koszt udziału jest płatny na konto Wydawnictwa C.H.Beck na podstawie proformy wystawionej po przyjęciu zgłoszenia.
Rezygnacja z udziału po 20 maja 2025 r. lub nieobecność na spotkaniu powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnych kosztów udziału na podstawie faktury wystawionej przez Wydawnictwo C.H.Beck. Rezygnacja możliwa jest tylko i wyłącznie w formie pisemnej.
Szkolenie partnerskie Beck Akademia
Organizator szkoleń z dziedziny prawa i podatków. Oferuje szeroki zakres tematyczny organizowanych szkoleń. Dostarcza najwyższej jakości wiedzę dla prawników, studentów prawa i aplikantów, pracowników sektora publicznego, a także dla osób, które w swojej pracy opierają się na przepisach podatkowych i kadrowych. Beck Akademia zajmuje się również organizacją szkoleń zamkniętych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Prelegenci Beck Akademii to uznani praktycy i eksperci z wieloletnim doświadczeniem na rynku.
Współadministratorami danych osobowych są Wydawnictwo C.H.Beck Sp. z o.o. i Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o. Dane przetwarzamy dla realizacji umowy, powiązanych obowiązków prawnych i organizacji szkolenia. Przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.
Biuro Organizacyjne
00-203 Warszawa, ul. Bonifraterska 17, Biurowiec North Gate, recepcja XVI piętro,
tel. 506 178 228
e-mail:cpi@cpi.com.pl
e-Doręczenia: AE:PL-55387-14998-DEASJ-15 Szkolenie realizowane przy współpracy z:
Wydawnictwo C.H.Beck Sp. z o.o.
00-203 Warszawa, ul. Bonifraterska 17,
tel. 22 311 22 22
e-mail:akademia@beck.pl
akademia.beck.pl