szkolenie on-line
SZKOLIMY JUŻ 32 LATA, ZAUFAŁO NAM PONAD 100 000 OSÓB

9
kwietnia
2025

ZASADY STOSOWANIA I SPORZĄDZANIA UMÓW O DZIEŁO, ZLECENIA, O ŚWIADCZENIE USŁUG I UMÓW AUTORSKICH ORAZ ICH PRAWIDŁOWE ROZLICZANIE (PODATKI, SKŁADKI NA ZUS). PRAKTYCZNE WARSZTATY.

koordynator: Beata Kurpiewska

W trakcie warsztatów – w oparciu o doświadczenia z praktyki - zajmiemy się omówieniem zasad prawidłowego stosowania i konstruowania umów o dzieło, w tym autorskich umów o dzieło, umów zlecenia (starannego działania) i umów o świadczenie usług i przedstawimy najważniejsze zagadnienia dotyczące zasad opodatkowania i oskładkowania tych umów. Wskażemy jak wypełniać warunki dla stosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów (z uwzględnieniem wniosków zawartych w interpretacji ogólnej wydanej 15 września 2020 r. przez Ministra Finansów).

Warsztaty polecamy osobom zajmującym się przygotowywaniem i rozliczaniem umów, a więc pracownikom działów HR i księgowości, prawnikom oraz właścicielom firm z branży kreatywnej, informatycznej, edukacyjnej, nauki i szkolnictwa wyższego, reklamowej, rozrywkowej, produkcji audiowizualnej i fonograficznej, wydawniczej, architektonicznej, inżynierii budowlanej, administracji publicznej oraz instytucjom kultury (domom kultury, teatrom, muzeom, filharmoniom).

Szkolenie przeprowadzi: Joanna Karasińska radca prawny

Czas trwania szkolenia od godz. 9:00 do ok. godz. 14:00

  1. Umowa o dzieło a umowa zlecenia (o świadczenie usług)
    • Przedmiot umowy o dzieło - pojęcie „dzieła” i charakterystyka jego cech/elementów konstytutywnych.
    • Umowa o dzieło czy umowa zlecenia (o świadczenie usług) – charakterystyka umowy rezultatu i umowy starannego działania, kryteria kwalifikacyjne i próby udzielenia odpowiedzi na pytania, jaką umowę może zastosować w konkretnym przypadku.
    • Kluczowe postanowienia umowy o dzieło i umów zlecenia (o świadczenie usług), w tym wynikające z wymogów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – przykładowe klauzule umowne.
  2. Umowa o dzieło autorskie/artystyczne.
    • Specyfika umowy o dzieło autorskie/artystyczne.
    • Utwór/artystyczne wykonanie utworu jako rezultat umowy.
    • Określenie pól eksploatacji – czy jest konieczne?
    • Dyspozycje w zakresie praw autorskich/praw pokrewnych (licencja, przeniesienie autorskich praw majątkowych).
    • Zasady kształtowania wynagrodzenia, w tym wynikające z nowelizacji prawa autorskiego 2024.
  3. Umowy o dzieło (umowy autorskie), umowy zlecenia (starannego działania), a podleganie ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.
    • Oskładkowanie umów cywilnoprawnych w świetle przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
    • Informowanie ZUS o zawarciu każdej umowy o dzieło.
    • Umowy mieszane (o dzieło autorskie/artystyczne) i ich ocena przez ZUS pod względem obowiązków składkowych.
  4. Zasady opodatkowania i rozliczania umów zlecenia (o świadczenie usług), umów o dzieło, umów autorskich oraz warunki stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów:
    • Zasady kwalifikacji do właściwego źródła przychodów.
    • Opodatkowanie poszczególnych umów zgodnie z rozwiązaniami tzw. Niskich Podatków.
    • Zasady rozliczanie 50 % k.u.p. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych:
      • warunki stosowania kosztów autorskich, w tym rodzaje działalności twórczej i zasady kwalifikowania rezultatów do poszczególnych kategorii, ograniczenia kwotowe;
      • wymagania dotyczące postanowień zawieranych umów cywilnoprawnych w świetle wytycznych i warunków zawartych w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 15.09.2020 r.;
      • dokumentacja uprawniająca do stosowania 50 % KUP oraz jej prawidłowe prowadzenie.
  5. Sesja Q&A – 30 min.

Joanna Karasińska

Radca prawny w Kancelarii Bukowski i Wspólnicy Sp.k.
W ramach praktyki zawodowej zajmuje się świadczeniem bieżącego wsparcia prawnego dla przedsiębiorców z różnych branż, wspólników i organów spółek handlowych, fundacji i stowarzyszeń, instytucji kultury, biur podróży.
Doradza w zakresie prawa autorskiego, a także w wąskiej dziedzinie prawa związanej z zagadnieniami podatkowymi praw własności intelektualnej, w tym ich preferencyjnego opodatkowania, oraz transferu tych praw, w tym wnoszenia ich do spółek w formie aportów. Specjalizuje się w kwestiach opodatkowania honorariów autorskich uzyskiwanych w kraju i za granicą, w tym stosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów oraz w zagadnieniach dotyczących konstruowania umów autorskoprawnych zawieranych z twórcami i artystami, w tym ich ozusowania.
Prowadzi bieżące doradztwo prawne dla biur podróży oraz branży MICE. Przygotowuje umowy o imprezy i usługi turystyczne z klientami indywidualnymi i biznesowymi.
Prowadzi specjalistyczne szkolenia dotyczące podatkowych aspektów praw własności intelektualnej oraz konstruowania umów, w tym umów o dzieło a także warsztaty z zakresu umów w działalności biur podróży.