25
czerwca
2025
PRAWO AUTORSKIE I OCHRONA KNOW-HOW W UMOWACH IT – UJĘCIE PRAKTYCZNE
154 dni do rozpoczęciakoordynator: Iwona Nowosielska
Od pewnego czasu łatwo zaobserwować coraz większą świadomość prawną na rynku IT, przejawiającą się w zwracaniu większej uwagi na postanowienia prawnoautorskie w umowach IT i zwiększoną dbałość o należyte zabezpieczenie własnych interesów prawnoautorskich przez każdą ze stron. To z kolei idzie w parze z pojawiającymi się coraz częściej sporami IT i dochodzeniem w ramach realizacji umów IT roszczeń z tytułu ochrony praw autorskich i ochrony know- how.
Kluczowe znaczenie w określeniu uprawnień prawnoautorskich i granic korzystania z cudzych praw z zakresu IT ma oczywiście umowa i określone w niej ramy korzystania z oprogramowania i innych utworów. Wprowadzenie odpowiednich postanowień umowy, zwłaszcza w zakresie podstawy do korzystania z oprogramowania, wyznacza też granicę czasową ochrony, jakiej można żądać. Dokładne sprecyzowanie katalogu uprawnień realnie zabezpiecza przed przykrymi niespodziankami w trakcie wykonywania umowy, polegającymi choćby na braku możliwości wprowadzenia modyfikacji oprogramowania, powierzenia prac nad oprogramowaniem podmiotom innym niż twórca, czy też przekazywania oprogramowania w ramach grupy kapitałowej.
Nie jest również tajemnicą, że branżę IT cechuje duża rotacja personelu, zaś stosowane w tej branży rozwiązania innowacyjne często stanowią cenne know-how nabywane przez pracowników w trakcie prowadzenia współpracy. Stosowane na rynku umowy o zakazie konkurencji najczęściej obligują jedną ze stron do nie podejmowania zatrudnienia „u konkurencji” przez określony w takiej umowie czas. Powstaje pytanie, czy na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji know-how nabywane przez pracowników IT podlega obowiązkowi ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, który od dnia 4 września 2018 r. został określony jako bezterminowy?
Warsztaty te zostaną poświęcone praktycznym sposobom ochrony praw autorskich i know-how w umowach z zakresu IT. Na podstawie przykładów przeanalizowane zostanie jak z perspektywy wykonawcy oraz perspektywy zamawiającego ukształtować umowę, aby zapewnić najlepszą ochronę praw autorskich i know-how w praktyce, na czym taka ochrona polega?, jak można ewentualnie wzmocnić trwałość uprawnień?, jak i jakie roszczenia z tytułu naruszenia praw autorskich można zgłaszać?
Szkolenie poprowadzi:
Mec. Agnieszka Wachowska
Karolina Grochecka-Goljan
Czas trwania szkolenia od 9:30 do ok. 14:30 | |
---|---|
Ochrona prawnoautorska programów komputerowych:
|
|
Zakres korzystania z oprogramowania:
|
|
Licencje na korzystanie z oprogramowania:
|
|
Oprogramowanie tworzone przez pracowników i współpracowników:
|
Karolina Grochecka-Goljan
Adwokat z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze prawnej podmiotów z sektora IT, w zakresie prawa umów handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem umów IT, a także prawa nowych technologii, prawa autorskiego i prawa zamówień publicznych. W Kancelarii uczestniczy w pracach praktyki TMT w ramach zespołu IT-Tech i Zamówień Publicznych. Doradza największym podmiotom z branży IT, w tym dostawcom usług cloud computing, a także zamawiającym zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Odpowiada również za obsługę prawną operatorów telekomunikacyjnych w zakresie ich działalności oraz prawa telekomunikacyjnego.
Od wielu lat wspiera klientów w zakresie prowadzenia sporów sądowych, w tym dotyczących kontraktów IT i tworzenia strategii w tym zakresie.
Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Adwokat przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Absolwentka studiów podyplomowych pt. Prawo nowoczesnych technologii w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Wiodący współpracownik i prawnik rekomendowany w międzynarodowym rankingu Legal500. Odbyła szkolenia i uzyskała certyfikaty: AgilePM Foundation oraz Prince2 Agile w zakresie zarządzania projektami.
Agnieszka Wachowska
W kancelarii uczestniczy w pracach praktyki TMT, kierując zespołem IT-Telco. Specjalizuje się w problematyce prawnej nowych technologii i prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT, w tym również od strony podmiotów publicznych i zagadnień związanych z prawem zamówień publicznych w IT.
Odpowiedzialna także za wsparcie prawne działalności operatorów telekomunikacyjnych oraz doradztwo z zakresu prawa telekomunikacyjnego. Brała udział w ponad stu projektach związanych z przygotowywaniem i negocjowaniem umów dotyczących IT, w tym wdrożeniowych, serwisowych, hostingowych, licencyjnych, a także w rozwiązywaniu złożonych sporów IT.
Uczestniczyła w przeprowadzaniu wielu dużych i kompleksowych audytów umów dotyczących IT, w tym badających zakres uprawnień do oprogramowania. Uznana prelegentka na konferencjach, seminariach i szkoleniach.
Rekomendowana i nominowana w polskich i zagranicznych rankingach prawników (m.in. Legal 500 – jako Next Generation Lawyers, nominowana do Rising Stars w konkursie Gazety Prawnej). Autorka licznych publikacji branżowych oraz naukowych z zakresu prawa autorskiego, prawa autorskiego i prawnej ochrony programów komputerowych, a także zamówień publicznych w IT.
Termin i Miejsce
- Termin:
- 25 czerwca 2025
- Miejsce:
- szkolenie on-line
Koszt
- 890 zł + 23% VAT - przy zgłoszeniach nadesłanych do dnia 13 czerwca
- 990 zł + 23% VAT - przy zgłoszeniach nadesłanych od dnia 14 czerwca
Informacje dodatkowe
Powyższy koszt obejmuje: udział w zajęciach dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia w formacie PDF, zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
Warunkiem udziału jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (zakładka "Zgłoszenie"), faksem lub elektronicznie i otrzymanie drogą elektroniczną potwierdzenia udziału ze strony CPI. O przyjęciu zgłoszenia decyduje kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc ograniczona.
Zapłata i Rezygnacja
Koszt udziału jest płatny na konto CPI, na podstawie potwierdzenia udziału. Faktury będą do odbioru podczas spotkania (przy szkoleniach on-line - elektronicznie).
Rezygnacja z udziału po 18 czerwca 2025 r. lub nieobecność na spotkaniu powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnych kosztów udziału na podstawie faktury Centrum Promocji Informatyki. Rezygnacja możliwa jest tylko i wyłącznie w formie pisemnej.
Biuro Organizacyjne
00-203 Warszawa, ul. Bonifraterska 17, Biurowiec North Gate, recepcja XVI piętro,
tel. 506 178 228
e-mail:cpi@cpi.com.pl
e-Doręczenia: AE:PL-55387-14998-DEASJ-15