30
września
2024
DORĘCZENIA ELEKTRONICZNE – CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ URZĄD DO ZMIAN PRAWNYCH OD 1 STYCZNIA 2025 r.?
koordynator: Iwona Nowosielska
Ustawa o doręczeniach elektronicznych przechodzi kolejne zmiany. Zmianie ulega również termin jej wdrożenia z 10 października 2024 r. na 1 stycznia 2025 r. Podczas konsultacji m.in. z samorządami Ministerstwo Cyfryzacji zebrało liczne postulaty i propozycje. Wśród nich również w ramach prac samorządowej grupy roboczej ds. eDoręczeń przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Część z nich znajdzie odzwierciedlenie w nowych przepisach zmieniających i zostaną one omówione podczas szkolenia z punktu widzenia uczestników tych prac.
Seminarium ma charakter praktyczny. Omawiane przepisy będą poparte przykładami procedur stosowanych już obecnie, głównie w ramach postępowania administracyjnego, ale też innych procedur, głównie z obszaru samorządu, ale nie tylko. Zostaną również omówione liczne wątpliwości, które pojawiają się w ramach przygotowania urzędów do uruchomienia nowych procedur. Program stanowi jedynie ramy seminarium. Liczymy na pytania, wątpliwości i dyskusję uczestników.
Seminarium przeprowadzą: Artur Prasal, Jolanta Rybińska
Czas trwania od godz. 10:00 do ok. godz. 15:00
- Podstawowe założenia nowego systemu doręczeń elektronicznych.
- Od kiedy będą obowiązywać nowe doręczenia elektroniczne dla różnych podmiotów? Uwaga na zmianę terminu i wątpliwości dotyczące różnych jednostek!
- Praktyka doręczeń elektronicznych:
- na czym polega PURDE, KURDE i PUH?
- co to jest adres do doręczeń elektronicznych?
- co to jest Baza Adresów Elektronicznych?
- Doręczenia za pomocą PURDE, PUH:
- jak zrealizować obowiązek podmiotów publicznych uzyskania wpisu do Bazy Adresów Elektronicznych?
- urząd czy gmina w Bazie Adresów Elektronicznych, czyli nowe wymagania dotyczące wniosku o wpis do Bazy; co zrobić jeśli podmiot zarejestrowaliśmy nieprawidłowo?
- czy i jak zawrzeć umowę z Pocztą Polską na realizację usługi PURDE?
- wymagania techniczne pism wysyłanych przez PURDE i PUH, czyli jakich dokumentów nie wyślemy przez eDoręczenia?
- opłaty za wysyłkę PURDE i PUH; czy opłaca się uruchomić PUH wcześniej?
- czy podmiot publiczny musi korzystać z systemu EZD,
- jak korzystać z eDoręczeń bez systemu EZD?
- konfiguracja skrzynki eDoręczeń – jak możemy sobie ułatwić pracę bez systemu EZD?
- Wyjątki od stosowania eDoręczeń:
- przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych,
- przepisy Kodeksu postepowania administracyjnego i Ordynacji podatkowej,
- wybrane przepisy innych ustaw,
- jak wyszukać adresata w BAE i jak postępować gdy nie mamy pewności, że znaleźliśmy właściwego?
- Czy i kiedy można korzystać z ePUAP i innych systemów teleinformatycznych do przyjmowania pisma, czyli okres przejściowy i pierwszeństwo eDoręczeń,
- Jak podpisywać wysyłane pisma przez eDoręczenia w ramach PURDE i PUH?
- Przesyłki masowe wg standardu doręczeń elektronicznych a zidentyfikowane potrzeby samorządów i innych podmiotów – ustalenia praktyczne podczas prac grupy ds. eDoręczeń przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
- Przykładowe procedury doręczeń elektronicznych w ramach postępowania administracyjnego, podatkowej, skarg i wniosków, informacji publicznej.
- Pytania i dyskusja.
Artur Prasal
p.o. Zastępcy Dyrektora w Wydziale Zarządzania Kontaktami z Mieszkańcami Urzędu Miasta Łodzi. Nadzoruje zadania związane m.in. z rozwojem systemu do zarządzania dokumentacją elektroniczną, podpisu elektronicznego, usługami elektronicznymi, doręczeniami elektronicznymi. Autor wielu publikacji dot. procedur eAdministracji.
Jolanta Rybińska
Absolwentka Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1999 r. do 2005 r. pracownik wydziału odpowiedzialnego za organizację Urzędu Miasta Łodzi. Obecnie zatrudniona w komórce odpowiedzialnej za: wdrożenie i utrzymanie systemu do zarządzania dokumentacją, podpisu elektronicznego, zarządzanie usługami elektronicznymi, nadzór nad przestrzeganiem Instrukcji kancelaryjnej. W 2010 r. weszła w skład zespołu roboczego powołanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych w zakresie dotyczącym opracowania projektu nowej instrukcji kancelaryjnej. Od 2011 roku prowadzi szkolenia z zakresu stosowania przepisów Instrukcji kancelaryjnej w Urzędzie Miasta Łodzi. Kilkakrotnie prezentowała doświadczenia Urzędu w zakresie wdrażania wyjątków w systemie EZD oraz przepisów Instrukcji kancelaryjnej na ogólnopolskich konferencjach. Autorka i współautorka publikacji dotyczących prawnych aspektów informatyzacji administracji.