24
października
2024
ZWINNE WDROŻENIA W UMOWACH IT (AGILE, PRINCE2 AGILE) - PRZYGOTOWANIE I NEGOCJOWANIE UMÓW W PROJEKTACH IT PRZY ZWINNYM PODEJŚCIU
koordynator: Iwona Nowosielska
Zwinne podejście do wdrożeń Agile, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród zamawiających przystępujących do realizacji projektów wdrożeniowych systemów IT. Pomimo, że metodyki agile nie są nowym rozwiązaniem, obserwuje się dosyć ostrożne podejście do ich przyjęcia w realizacji projektów, powszechnie traktując je jako ryzykowne dla zamawiających. A niesłusznie - wykorzystanie zwinnych elementów we wdrożeniu może znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu wdrożenia, przy czym należy wprowadzać je umiejętnie. Standardowe, dotychczas najczęściej wykorzystywane metodyki kaskadowe zakładają realizację prac etapami – kolejno po sobie następującymi – gdzie wykonawcy przystępują do realizacji następnego etapu dopiero po zakończeniu i odbiorze poprzedniego. W praktyce, kaskadowe podejście do wdrożeń często powoduje, że zamawiający jest skoncentrowany na formalnym odbiorze etapu, gubiąc cel, tj. wdrożenie i używanie przydatnego mu oprogramowania. Przy takim podejściu – duża energia stron skupiona jest na aspekcie formalnym wdrożenia – a nie na komunikacji i zasadniczym procesie tworzenia oprogramowania.
Warto zatem przyjrzeć się modelowi zwinnemu realizacji projektów, nakierowanemu na współpracę stron dla osiągnięcia pożądanego rezultatu. W takim przypadku jednak – bardzo istotne jest sporządzenie odpowiedniej i dostosowanej do specyfiki wdrożenia umowy, która stworzy bazę dla zdyscyplinowanego modelu współpracy. Co istotne również, część zwinnych elementów wdrożenia z powodzeniem może być również wykorzystana we wdrożeniach realizowanych w metodykach kaskadowych. Także w takim przypadku niezwykle istotne jest dopasowanie postanowień umowy do potrzeb uelastycznionego wdrożenia.
W ramach warsztatu przedstawione zostaną ogólne wytyczne dla umów w tym modelu, sposób przygotowania umowy opartej na metodykach agile, zastosowanie tych metodyk, a także możliwość wykorzystania zwinnych elementów wdrożenia w zamówieniach publicznych.
W ramach warsztatów omówione zostaną następujące m.in. zagadnienia:
- Zwinne wdrożenie – umowa o dzieło czy świadczenie usług?
- Jak zdefiniować przedmiot umowy w zwinnych wdrożeniach?
- Jak ukształtować wynagrodzenie we wdrożeniu w modelu agile?
- Czy można realizować zwinne wdrożenie przy sztywnym budżecie?
- Jak uregulować kwestię nabywania praw autorskich w zwinnych wdrożeniach?
- Jak opisać serwis na system oddawany fragmentami i bez z góry określonego wynagrodzenia?
Szkolenie prowadzi:
Mec. Piotr Nepelski, Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
Czas trwania szkolenia: od godz. 9:30 do ok 14:30 | |
---|---|
Cechy charakterystyczne metodyk Agile
|
|
Istotne postanowienia umów wdrożeniowych dla projektów w Agile – cz. I
|
|
Istotne postanowienia umów wdrożeniowych dla projektów w Agile – cz. II
|
|
Zwinne elementy w umowach na wdrożenia kaskadowe
|
Piotr Nepelski
Radca prawny specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz prawie umów handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem umów IT. W Kancelarii uczestniczy w pracach praktyki TMT w ramach zespołu IT-Tech i Zamówień Publicznych. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe w zakresie obsługi prawnej największych zamawiających oraz wiodących dostawców rozwiązań IT. Zapewnia wsparcie prawne w zakresie rozwiązywania sporów.
Konsultant przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji w zakresie prawa zamówień publicznych.
Wielokrotnie brał udział jako prelegent na ogólnopolskich konferencjach branżowych i szkoleniach dla przedstawicieli firm IT i podmiotów biorących udział w przetargach. Autor licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych oraz umów IT. Wykładowca na studiach podyplomowych prowadzonych przez Polską Akademię Nauk na kierunku Prawo Zamówień Publicznych.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Center for American Law Studies przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył kursu prawa angielskiego przy British Law Centre. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Prawnik rekomendowany w międzynarodowym rankingu Legal500. Odbył szkolenia i uzyskał certyfikaty: AgilePM Foundation oraz Prince2 Agile w zakresie zarządzania projektami.
Posługuje się językiem angielskim