18
czerwca
2024
PRAWO NA RYNKU SZTUKI
koordynator: Iwona Nowosielska

Specyfika prawna rynku sztuki poprzez brak szeregu regulacji dotyczących obrotu dziełami sztuki czy certyfikowania obiektów wprowadza liczne wątpliwości jak w poprawny i bezpieczny sposób zorganizować sprzedaż i kupno dzieła sztuki. Problemy związane z rynkiem dzieł sztuki są o tyle ważne że dobie pandemii nastąpił znaczący wzrost sprzedaży zarówno sztuki dawnej jak i dopiero wchodzących na rynek artystów. Pojawiają się również coraz liczniejsze nowe zagadnienia związane chociażby z wirtualizacją dzieł sztuki jak również obrotem sztuką NFT.
Szkolenie ma charakter warsztatowy – zostało przygotowane w celu przekazania wiedzy, która będzie mogła zostać zastosowana w toku realizacji projektów związanych zarówno z aktywną sprzedażą dzieł sztuki jak i określeniem ryzyk prawnych związanych z nabyciem dzieła sztuki.
Szkolenie przeznaczone jest przede wszystkim dla:
- Osób zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki w galeriach, domach aukcyjnych,
- Prawników zainteresowanych tematyką rynku sztuki,
- Osób zainteresowanych nabyciem dzieła sztuki.
Szkolenie prowadzi r.pr. Karol Kozieł, specjalista z zakresu prawa własności intelektualnej oraz aktywny kolekcjoner polskiego malarstwa i designu.
Czas trwania szkolenia: od 9:00 do ok.15:00
- Rynek sztuki w Polsce – próba definicji.
- Nabycie i sprzedaż dzieł sztuki w galeriach oraz domach aukcyjnych:
- Regulamin aukcji (rodzaje aukcji, określenie czasu nabycia dzieła sztuki, cena rezerwowa, cena minimalna, prawo pierwokupu),
- Umowa sprzedaży,
- Umowa komisu,
- Wyłączenia odpowiedzialności a klauzule niedozwolone w obrocie z konsumentami.
- Nabycie dzieł sztuki od artysty o czym należy pamiętać (umowa sprzedaży, certyfikat, klauzula dot. praw autorskich i osobistych).
- Prawa autorskie a rynek sztuki:
- Zasady nabywania praw autorskich do dzieł sztuki w zakresie niezbędnym do obrotu, popularyzacji, celów kolekcjonerskich,
- Wystawianie dzieł sztuki,
- Sprzedaż prywatna dzieł sztuki zakupionych od artystów (aspekty podatkowe, upowszechnianie dzieł w Internecie).
- Certyfikacja dzieł sztuki.
- Problemy atrybucji na rynku dzieł sztuki:
- Falsyfikaty, kopie, reprodukcje, kopie autorskie,
- Status rzeczoznawcy - eksperta,
- Odpowiedzialność z tytułu sprzedaży dzieła sztuki niezgodnego z atrybucją,
- Wyłączenia umowne ograniczające odpowiedzialność sprzedającego – perspektywa kupującego/sprzedającego.
- Rynek sztuki a rozwój nowych technologii:
- Internet jako miejsce sprzedaży dzieł sztuki (social media, portale sprzedażowe) – szanse i ryzyka.
- Prezentowanie dzieł sztuki w ramach kolekcji wirtualnych,
- NFT a rynek sztuki.
- Sesja pytań.
Karol Kozieł

Radca prawny. Przewodniczący Rady Programowej Fundacji ZW zajmującej się ochroną i popularyzacją dorobku Natalii LL. W zakresie swojej praktyki specjalizuje się w: prawie własności intelektualnej i nowych technologii, ochronie praw konsumentów na rynku e-commerce, ochronie danych osobowych, obsłudze korporacyjnej przedsiębiorstw.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiedzę pogłębiał podczas studiów podyplomowych Prawo Nowoczesnych Technologii (PAN) (2013) oraz Nowoczesne Usługi Biznesowe (UTH w Radomiu) (2014). Ukończył programy zagraniczne Summer Law School on Intellectual Property Law (2013) oraz Summer Law School on Business Law (2014) organizowane przez University of Minho w Bradze (Portugalia).
Hobbistycznie zajmuje się malarstwem. Uzyskał absolutorium z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie przygotowuje pracę magisterską z zakresu prawnych ograniczeń twórczości artystycznej.