23
maja
2024
KONTRAKTY B2B DLA PERSONELU IT
koordynator: Iwona Nowosielska

W jaki sposób, zatrudniając personel IT, w modelu B2B skutecznie zabezpieczyć interes firmy w umowie? Jaki charakter prawny ma umowa zawierana ze współpracownikiem i jakie to ma konsekwencje? Czy umowna regulacja w zakresie przeniesienia praw autorskich zawsze jest konieczna? O czym należy pamiętać w kontekście własności intelektualnej, know-how, dostępu do danych osobowych? Jak bezpiecznie uregulować proces zakończenia współpracy?
Celem szkolenia jest przekazanie praktycznej, ilustrowanej przykładami, wiedzy umożliwiającej poprawne i bezpieczne formułowanie treści kontraktów B2B z personelem IT, zarówno tym angażowanym w celu nawiązania długofalowej współpracy, jak i „projektowo”.
Szkolenie adresowane jest w pierwszej kolejności do osób odpowiedzialnych za procesy przygotowania i negocjowania umów B2B z personelem IT, w tym do wewnętrznych prawników firm należących do sektora nowych technologii i usług IT.
Szkolenie prowadzi radca prawny Mateusz Kozieł, Barta Łochowski sp.j.
Czas trwania szkolenia od 9.30 do ok. 14.30
- Przedmiot umowy oraz prawa i obowiązki stron
- Dostosowanie typu umowy do projektu / charakteru współpracy
- Konsekwencje wyboru danego typu umowy
- Podstawowe prawa i obowiązki stron umowy
- Wynagrodzenie oraz przerwa w wykonywaniu umowy
- Modele wynagrodzenia
- Terminy i warunki zapłaty
- Wynagrodzenie a przerwy w wykonywaniu umowy
- Kwestie podatkowe
- Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów
- Podatkowe aspekty współpracy międzynarodowej
- Podatek „u źródła” (withholding tax)
- Odpowiedzialność
- Podział ryzyka – zasady ogólne, kary umowne, koszty sporów
- Limity odpowiedzialności, siła wyższa
- Odpowiedzialność za błędy i wady rezultatów prac
- Prawa autorskie
- Przeniesienie praw / udzielenie licencji – zakres, skutki, wymogi formalne
- Moment przeniesienia praw / udzielenia licencji
- Wykorzystanie cudzego kodu, w tym open source
- Utwory pracownicze
- Dane osobowe, obowiązek zachowania poufności i zakaz konkurencji
- Umowa powierzenia przetwarzania danych czy upoważnienie do przetwarzania danych?
- Odpowiedzialność wynikająca z umowy powierzenia przetwarzania danych
- NDA – zakres zobowiązania, kary umowne, portfolio
- Zakres zakazu konkurencji, okres obowiązywania, wynagrodzenie, kary umowne
- Zakończenie współpracy
- Umowa terminowa, wypowiedzenie, odstąpienie – uwarunkowania i skutki prawne
- Skutki faktycznego zaprzestanie wykonywania („zerwania”) umowy
Mateusz Kozieł

Partner w kancelarii Barta & Partners. Radca prawny (od 2018 r.). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku prawo oraz Szkoły Prawa Ukraińskiego organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Akademią Kijowsko – Mohylańską oraz Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki, uczestnik studiów z zakresu Prawa Własności Intelektualnej i Nowych Mediów na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Specjalizuje się w zagadnieniach kompleksowych umów w międzynarodowym obrocie gospodarczym (ze szczególnym uwzględnieniem umów w obszarach TMT i IT), prawie własności intelektualnej, prawie podatkowym oraz zagadnieniach związanych z prawem pracy oraz prawem migracyjnym.
W swojej dotychczasowej pracy zajmował się przede wszystkim projektami o charakterze interdyscyplinarnym, dotyczącymi międzynarodowej współpracy podmiotów gospodarczych operujących zarówno w polskiej, jak i zagranicznych jurysdykcjach (UK, USA, ASEAN). Brał udział w projektach związanych z umowami dotyczącymi dostarczenia oprogramowania oraz świadczenia usług programistycznych, w tym w branżach regulowanych w Polsce oraz za granicą (FinTech, branże objęte monopolem państwa). Doświadczenie prawne łączy z szeroką wiedzą podatkową – posiada bogate doświadczenia w świadczeniu usług wsparcia podatkowego, w tym w zakresie międzynarodowych rozliczeń podatkowych oraz rozliczeń dotyczących struktur podmiotów powiązanych. Doradzał kilkunastu podmiotom w zakresie stosowania ulg podatkowych związanych z innowacyjnością (IP Box, ulga badawczo-rozwojowa B+R). Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach oraz spółkach doradztwa podatkowego. Biegle włada językiem angielskim oraz rosyjskim, posługuje się prawniczym językiem ukraińskim.