szkolenie on-line
SZKOLIMY JUŻ 32 LATA, ZAUFAŁO NAM PONAD 100 000 OSÓB

13
grudnia
2023

FAKULTATYWNE PRZESŁANKI WYKLUCZENIA WYKONAWCY W PZP

koordynator: Iwona Nowosielska

W większości wykładów czy szkoleń poświęconych problematyce wykluczenia wykonawców w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zagadnienia obligatoryjnych i fakultatywnych przesłanek wykluczenia są zwykle traktowane łącznie, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia podstaw obligatoryjnych, jako występujących w każdym postępowaniu. Z tego względu przesłanki fakultatywne omawiane są w ograniczonym zakresie. Dlatego proponowane szkolenie koncentruje się właśnie na tych zagadnieniach, w założeniu omawiając szczegółowo mniej znaną problmatykę. Takie podejście do przedmiotowej problematyki pozwala na dokładniejsze omówienie i przedstawienie rzadziej stosowanych przesłanek wykluczenia wykonawców.

Celem szkolenia jest szczegółowe omówienie fakultatywnych przesłanek wykluczenia wykonawców w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i zapewnienie uczestnikom dokładnego omówienie różnorodnych aspektów wiążących się z tymi podstawami. Zakładanym efektem szkolenia jest przekazanie uczestnikom kompetencji w zakresie umiejętności formułowania oraz weryfikacji odpowiednich podstaw wykluczenia wykonawców z postępowania, a z punktu widzenia wykonawców – w zakresie umiejętności unikania wykluczenia z fakultatywnych podstaw.

Szkolenie skierowane jest do przedstawicieli zamawiających, odpowiedzialnych za formułowanie specyfikacji warunków zamówienia oraz członków komisji przetargowych odpowiadających za weryfikację ofert i dokumentów składanych przez wykonawców w toku postępowania, a także do wykonawców uczestniczących w przetargach, w szczególności osób odpowiedzialnych za przygotowywanie ofert i dokumentów przetargowych od strony formalno-prawnej.

Szkolenie przeprowadzi: dr Wojciech Kaliński radca prawny, wspólnik w kancelarii Barta&Kaliński sp.j. Radca prawny (od 1998 r.). Absolwent Wy-działu Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2002 r. doktor nauk prawnych. Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych, kierujący praktyką kancelarii w tej dziedzinie. Posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie w zakresie doradztwa na etapie tworzenia i weryfikacji specyfikacji istotnych warunków zamówienia, składania ofert w trybie zamówień publicznych, a także reprezentowania zamawiających i wykonawców przed Krajową Izbą Odwoławczą (dawniej przed Zespołami Arbitrów), a także przed sądami okręgowymi. Ponadto specjalizuje się w zakresie prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem praw rzeczowych (obrót nieruchomościami, problematyka odrębnej własności lokali), kontraktów gospodarczych (umowy dotyczące systemów informatycznych i outsourcingowych) i praw na dobrach niematerialnych (umowy licencyjne). Autor wielu publikacji w prasie branżowej i naukowej. Stały wykładowca na licznych seminariach i szkoleniach z zakresu prawa cywilnego, prawa teleinformatycznego i zamówień publicznych.

Czas trwania szkolenia od godz. 9:30 do godz. ok. 15:00

  1. Naruszenie obowiązków dotyczących płatności podatków.
  2. Naruszenie obowiązków w dziedzinie ochrony środowiska, prawa socjalnego lub prawa pracy.
  3. Skazanie urzędującego członka jego organu zarządzającego lub nadzorczego, wspólnika lub prokurenta.
  4. Likwidacja, ogłoszono upadłości, układ.
  5. Poważne naruszenie obowiązków zawodowych.
  6. Wystąpienie konfliktu interesów.
  7. Nienależyte wykonywanie istotnych zobowiązań wynikających z wcześniejszej umowy w sprawie zamówienia publicznego.
  8. Wprowadzenie zamawiającego w błąd.
  9. Bezprawny wpływ na czynności zamawiającego.
  10. Przedstawienie informacji wprowadzających w błąd. W odniesieniu do każdej z przesłanek omówione zostaną takie zagadnienia, jak:
    • szczegółowe warunki zastosowania przesłanki,
    • sposób wykazania przesłanki przez wykonawcę,
    • sposób wykazania braku wystąpienia przesłanki przez zamawiającego,
    • możliwe środki dowodowe,
    • orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.

Wojciech Kaliński

Radca prawny (od 1998 r.). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2002 r. doktor nauk prawnych. Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych, kierujący praktyką kancelarii w tej dziedzinie. Posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie w zakresie doradztwa na etapie tworzenia i weryfikacji specyfikacji istotnych warunków zamówienia, składania ofert w trybie zamówień publicznych, a także reprezentowania zamawiających i wykonawców przed Krajową Izbą Odwoławczą (dawniej przed Zespołami Arbitrów), a także przed sądami okręgowymi.
Ponadto specjalizuje się w zakresie prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem praw rzeczowych (obrót nieruchomościami, problematyka odrębnej własności lokali), kontraktów gospodarczych (umowy dotyczące systemów informatycznych i outsourcingowych) i praw na dobrach niematerialnych (umowy licencyjne).
Autor wielu publikacji w prasie branżowej i naukowej. Stały wykładowca na licznych seminariach i szkoleniach z zakresu prawa cywilnego, prawa teleinformatycznego i zamówień publicznych.