24
marca
2021
PRZYGOTOWANIE REPOZYTORIUM PUBLIKACJI NAUKOWYCH OD STRONY FORMALNEJ – szkolenie praktyczne krok po kroku
58 dni do rozpoczęciakoordynator: Iwona Brokowska Duda

NOWA FORMA SZKOLEŃ W CPI
Szkolenia zdalne to nowe rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w obecnej sytuacji epidemicznej. Bez wychodzenia z domu możesz skorzystać ze specjalistycznej wiedzy naszych prelegentów.
Nie ma potrzeby podróżowania i gromadzenia się w większych grupach. Szkolenia zdalne posiadają wszystkie atuty szkoleń stacjonarnych, bez konieczności dojazdu do naszych sal szkoleniowych.
Więcej ...
PARP dofinansowuje szkolenia CPI
Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom praktycznych umiejętności i podstawowej wiedzy prawniczej potrzebnej do prowadzenia repozytorium publikacji naukowych od strony formalnej.
Do udziału w szkoleniu zapraszamy administratorów repozytoriów naukowych. Mile widziani:
przedstawiciele uczelni, bibliotek naukowych, instytutów naukowych i badawczych, i innych instytucji prowadzących lub planujących prowadzić repozytoria publikacji naukowych.
Zainteresowani szkoleniem mogą być także pełnomocnicy do spraw otwartego dostępu, pełnomocnicy do spraw "własności intelektualnej" lub inne osoby odpowiedzialne w ramach instytucji naukowych za wdrażanie otwartego dostępu lub zarządzanie prawami autorskimi.
Szkolenie może być także pomocne przedstawicielom instytucji finansujących.
Szkolenie prowadzi: radca prawny Krzysztof Siewicz, specjalizujący się w prawnych aspektach przetwarzania informacji. Jest członkiem zespołu Platformy Otwartej Nauki działającego w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. dr Siewicz jest także koordynatorem projektu prawokultury.pl w Fundacji Nowoczesna Polska oraz prowadzi praktykę prawa informacyjnego w kancelarii BWHS LEGAL.
Czas trwania szkolenia od 9.00 do ok. 14.30
Program:
Wprowadzenie: podstawowe informacje o prawach autorskich w kontekście prowadzenia repozytorium
- pojęcie praw autorskich; przedmiot prawa autorskiego, pojęcie utworu naukowego, podmioty uprawnione do praw autorskich, prawa autorskie pracowników naukowych,
- regulaminy „własności intelektualnej uczelni”
- rodzaje otwartego dostępu: gratis lub libre i ich znaczenie od strony praktycznej
- pojęcie i zakres dozwolonego użytku;
- pojęcie otwartego dostępu;
- polityki wydawców w zakresie otwartego dostępu, zielony i złoty otwarty dostęp;
- pojęcie, zakres i zasady udostępniania utworów na podstawie wolnych licencji.
- istotne postanowienia umów z autorami;
- zabezpieczanie interesów wydawców i autorów
- roszczenia wynikające z umów
- formułowanie regulaminu repozytorium
- zakres odpowiedzialności administratora repozytorium
- zasady uwzględniania przepisów o ochronie danych osobowych (podstawowe informacje)
- polityki otwartości i ich wpływ na prowadzenie repozytorium
Krzysztof Siewicz
Doktor nauk prawnych. Posiada tytuł radcy prawnego oraz praktykuje jako mediator. Specjalizuje się w prawnych aspektach przetwarzania informacji. Członek zespołu Platforma Otwartej Nauki w ramach ICM UW, z ramienia którego uczestniczył m.in. w pracach zespołu powołanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa opracowującego kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji naukowych. W Fundacji Nowoczesna Polska koordynował projekt prawokultury.pl. Wykładał na UKSW oraz w Akademii im. Leona Koźmińskiego. Będąc koordynatorem prawnym Creative Commons Polska przygotował polskie wdrożenie wersji 3.0 licencji CC.
Doktorat o ochronie wolności użytkowników oprogramowania obronił na Uniwersytecie w Lejdzie w Holandii, a dyplom LLM uzyskał na Central European University w Budapeszcie. Absolwent WPiA UW. Autor licznych publikacji, głównie zakresu prawa autorskiego, otwartych licencji, otwartego dostępu, ale też korzystania z informacji sektora publicznego ze szczególnym uwzględnieniem informacji przestrzennych.
Termin i Miejsce
- Termin:
- 24 marca 2021
- Miejsce:
- szkolenie on-line
Koszt
- 790 zł + 23% VAT - przy zgłoszeniach przesłanych do dnia 12 marca
- 890 zł + 23% VAT - przy zgłoszeniach przesłanych od dnia 13 marca
Informacje dodatkowe
Powyższy koszt obejmuje: udział w szkoleniu on-line, materiały szkoleniowe i certyfikat w formie PDF.
Warunkiem udziału jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (zakładka "Zgłoszenie"), faksem lub elektronicznie i otrzymanie drogą elektroniczną potwierdzenia udziału ze strony CPI. O przyjęciu zgłoszenia decyduje kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc ograniczona.
Zapłata i Rezygnacja
Koszt udziału jest płatny na konto CPI, na podstawie potwierdzenia udziału. Faktury będą do odbioru podczas spotkania (przy szkoleniach on-line - elektronicznie).
Rezygnacja z udziału po 17 marca 2021 r. lub nieobecność na spotkaniu powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnych kosztów udziału na podstawie faktury Centrum Promocji Informatyki. Rezygnacja możliwa jest tylko i wyłącznie w formie pisemnej.
Biuro Organizacyjne
02-757 Warszawa, ul. Pory 78, I piętro
tel. 506 178 228, fax 22 355 86 79
e-mail:cpi@cpi.com.pl