seminarium on-line
SZKOLIMY JUŻ 32 LATA, ZAUFAŁO NAM PONAD 100 000 OSÓB

29
marca
2022

PRAWO BUDOWLANE – NOWELIZACJA Z 2020 I 2021 ROKU. ZNACZENIE PRAWNE I PRAKTYCZNE DLA PODMIOTÓW PUBLICZNYCH, ZAKRES I SKUTKI NOWELIZACJI USTAWY PRAWO BUDOWLANE

koordynator: Iwona Nowosielska

W CPI SZKOLIMY ON-LINE więcej ...

PARP dofinansowuje szkolenia CPI

We wrześniu 2020 roku weszła w życie szeroka nowelizacja ustawy dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, wraz z zmiana warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i usytuowanie, wprowadzona z końcem 2020 roku. Nowelizacja wprowadziła szereg zmian do procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę oraz ułatwiła znacznie legalizacje samowoli budowlanych. Dodatkowo pod koniec 2021 roku, przyjęto dodatkowe przepisy ułatwiające realizacje inwestycji budowlanych w ramach „Polskiego Ładu”. W rezultacie zarówno urzędnicy jak i inwestorzy muszą odnaleźć się w znacznie zmienionej rzeczywistości prawnej.

Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi zapisami nowelizacji prawa budowlanego z 2020 i 2021 roku. Omówimy miedzy innymi poszerzenie katalogu inwestycji nie wymagających pozwolenia na budowę, przyjrzymy się nowemu trybowi legalizacji samowoli budowlanych, omówimy zamiany mające na celu ograniczenie liczby stron postepowań administracyjnych i przeciąganie ich przez innych uczestników, omówimy najważniejsze zmiany w zakresie warunków technicznych dotyczących nowych budynków. Przyjrzymy się także zmianom wynikającym z Polskiego Ładu i ich potencjalnym konsekwencją dla przyszłych inwestorów.

Szkolenie jest dedykowane dla urzędników i specjalistów rynku budowlanego, biorących udział w procedurze udzielania pozwoleń na budowę jak i potem przy realizacji i nadzorze nad budowa obiektów budowlanych, w szczególności:
- urzędników działów architektury i urbanistyki odpowiednich organów administracji,
- pracowników nadzoru budowlanego,
- architektów, kierowników budowy i inspektorów nadzoru,
- działów prawnych inwestorów i spółek deweloperskich.

Szkolenie prowadzi: Łukasz Łanoszka, radca prawny, Parter w Konieczny Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych, koordynujący zespół prawa nieruchomości, posiadający wieloletnie doświadczenie w sprawach dotyczących realizacji inwestycji budowalnych oraz projektów nieruchomościowych.

Czas trwania szkolenia: od 9:00 do ok. 15:00

Program:

  1. Zakres nowelizacji prawa budowlanego z 2020 roku.
  2. Zmiany w przepisach mające usprawnić postepowanie o wydania pozwolenia na budowę.
  3. Zaktualizowany krąg inwestycji nie wymagających pozwolenia na budowę.
  4. Nowe postepowanie ws. legalizacji samowoli budowlanych.
  5. Zmiany warunków technicznych którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  6. Polski Ład – ułatwienia inwestycyjne dla domów jednorodzinnych.

Łukasz Łanoszka

Radca prawny (od 2014 r. członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie), Partner w Konieczny Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych. Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i American Law Program realizowanego przez Uniwersytet Jagielloński i Columbus School of Law – Catholic University of America.
W Kancelarii kieruje działem nieruchomości, w ramach którego specjalizuje się w kompleksowej obsłudze inwestycji deweloperskich i komercyjnych oraz doradztwie na rynku obrotu nieruchomościami. Pomaga także przedsiębiorcom przy najmie i komercjalizacji powierzchni biurowych i handlowych. Na co dzień doradza wiodącym deweloperom przy realizacji inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych, pomagając na wszystkich etapach inwestycji, od ustalenia ram organizacyjnych i finansowych dla wspólników i inwestycji, przez badanie i nabycie nieruchomości, przygotowanie i prowadzenie inwestycji aż po wsparcie procesu komercjalizacji sprzedaż lub wynajem pojedynczych lokali i całych obiektów.
Dla swoich klientów negocjował szereg umów dotyczących nabycia i realizacji inwestycji nieruchomościowych w całej Polsce – w tym między innymi (i) proces sprzedaży zespołu nieruchomości w centrum Krakowa, z przeznaczeniem pod zespół biurowy o ponad 80.000 m2 GLA, o łącznej wartości transakcji przekraczającej 100 mln PLN, (ii) nadzorował nabycie centrum handlowego w procedurze przygotowanej upadłości o wartości przekraczającej 100 mln PLN, a następnie nadzorował jego komercjalizacje, (iii) doradzał wiodącym europejskim funduszom inwestycyjnym przy nabywaniu lokali mieszkalnych i całych inwestycji mieszkaniowych na rynku PRS w Polsce, (iv) doradzał klientom przy negocjacji umów najmu kilkudziesięciu tysięcy m2 powierzchni biurowych i komercyjnych w całej Polsce, w tym na rynku warszawskim, krakowskim i wrocławskim.