szkolenie
SZKOLIMY JUŻ 32 LATA, ZAUFAŁO NAM PONAD 100 000 OSÓB

7
maja
2019

UMOWY IT W PRAKTYCE – CASE STUDY TYPOWE I NAJCZĘSTSZE PROBLEMY ORAZ PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA DOTYCZĄCE WYBRANYCH UMÓW IT.

koordynator: Iwona Brokowska Duda

Szkolenie kładzie nacisk na analizę przypadków (case study) zaczerpniętych z praktyki prowadzących oraz orzecznictwa sądów. Zostały one dobrane w taki sposób, aby zwrócić uwagę na kluczowe problemy prawne, spotykane przy negocjowaniu, zawieraniu i wykonywaniu umów odnoszących się do systemów IT oraz wskazać praktyczne rozwiązania oraz sposoby unikania sygnalizowanych ryzyk prawnych.

Formuła szkolenia umożliwia uzyskanie w ciągu jednego, efektywnie wykorzystanego dnia, praktycznej wiedzy, bardzo przydatnej w codziennej pracy zawodowej. Pozwala też uczestnikom na uczestnictwo w dyskusji z udziałem ekspertów i wymianę doświadczeń z innymi osobami z branży.

Szkolenie przeznaczone jest zarówno dla prawników-praktyków, zajmujących się przygotowywaniem i negocjacjami umów IT, jak i dla osób nie posiadających wykształcenia prawniczego, w ramach obowiązków zawodowych zarządzających obszarem IT w przedsiębiorstwie.

Prowadzący:
Szkolenie prowadzą radcowie prawni Roman Bieda i dr Zbigniew Okoń (Maruta Wachta Kancelaria Radców Prawnych), posiadający kilkunastoletnie doświadczenie praktyczne w obsłudze prawnej wdrożeń systemów informatycznych.

Szkolenie szczególnie polecamy:

  • adwokatom i radcom prawnym oraz prawnikom przedsiębiorstw zamierzających wdrożyć system informatyczny,
  • adwokatom i radcom prawnym oraz prawnikom zatrudnionym w firmach informatycznych, firmach prowadzących wdrożenia systemów informatycznych lub dystrybucję oprogramowania,
  • kierownikom projektów informatycznych,
  • osobom odpowiedzialnym za zarządzanie licencjami na oprogramowanie,
  • kadrze zarządzającej IT, dyrektorom IT oraz managerom odpowiedzialnym za IT w spółce,

Czas trwania szkolenia: od godz. 10:00 do 16:00

Program

  1. Przedmiot umowy.
    • Kod źródłowy i kod wykonywalny programu komputerowego.
      Case study: Kto ma prawo do kodu źródłowego i czy można żądać jego udostępnienia przez producenta.
    • Ochrona GUI programu komputerowego.
      Case study: Kiedy podobieństwo interfejsu graficznego programu komputerowego decyduje o naruszeniu prawa autorskiego.
    • Granice ochrony prawnoautorskiej.
      Case study: Czy prawo autorskie chroni funkcjonalność programu komputerowego, języki programowania, formaty plików.
    • Dodatkowe ograniczenia umowne.
      Case study: Czy umowa może zakazywać integracji dostarczonego programu komputerowego z oprogramowaniem osób trzecich.
  2. Regulacje umowne w zakresie prawa własności intelektualnej
    • Pola eksploatacji – jak uniknąć błędów w redagowaniu umowy.
      Case study 1: jaki wpływ na sytuację zamawiającego mają typowe błędy popełniane w umowach w zakresie postanowień odnoszących się do pól eksploatacji.
      Case study 2: jaka jest sytuacja prawna wykonawcy w przypadku zawarcia umowy odpowiadającej aktualnym zaleceniom Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
    • Umowy licencyjne dotyczące programów komputerowych.
      Case study 1: skutki braku w umowie licencyjnej postanowień odnoszących się do czasu trwania i terytorium eksploatacji
      Case Study 2: co się dzieje w przypadku nie zamieszczenia w umowie postanowień odnoszących się do przeniesienia praw lub udzielenia licencji
      Case Study 3: zasady wykorzystania ogólnych warunków umów licencyjnych. Problem zamieszczania w tekście pisemnych umów licencji na oprogramowanie „odnośników” do dokumentów zamieszczonych na stronie internetowej producenta. Czy postanowienia zawarte w tego rodzaju dokumentach wiążą strony?
    • „Odsprzedaż” licencji – możliwe rozwiązania i ryzyka prawne.
      Case study: cesja umowy licencyjnej czy odsprzedaż „używanej” kopii programu
    • Licencje w grupie kapitałowej.
      Case study: jak udostępnić licencję na oprogramowanie w grupie kapitałowej – możliwe rozwiązania prawne, ryzyka, praktyka obrotu.
  3. Organizacja i przebieg wdrożenia systemu informatycznego.
    • Struktura organizacyjna wdrożenia i zespół konsultantów.
      Case study: skutki przyznania zbyt szerokich kompetencji kierownikom projektu.
    • Zarządzanie współpracą z podwykonawcami.
      Case study: znaczenie chwili nabycia majątkowych praw autorskich od podwykonawców dla wykonania umowy
    • Odbiory prac.
      Case study: odbiory dokonywane przez Komitet Sterujący i skutki niepodjęcia uchwały w terminie przewidzianym w umowie.
  4. Odpowiedzialność stron i zakończenie współpracy.
    • Obowiązek współdziałania zamawiającego w procesie wdrożenia systemu informatycznego
      Case study: odstąpienie od umowy z uwagi na brak współdziałania zamawiającego - konsekwencje odstąpienia od umowy i zasady rozliczeń stron.
    • Odpowiedzialność umowna za niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie umowy
      Case study 1: jakie szkody może spowodować nieprawidłowe wykonanie wdrożenia systemu informatycznego Case study 2: kary umowne – podstawy naliczania kary umownej, limity umowne, zasady miarkowania kar umownych.
    • Wypowiedzenie umowy licencyjnej na oprogramowanie.
      Case study: czy możliwe jest zawarcie „wieczystej” i „niewypowiadalnej” licencji

Ramowy harmonogram:
9:00 – kawa na początek dnia
10:00 – rozpoczęcie zajęć
12:00 – przerwa na lunch
12:30 – kontynuacja zajęć
14:30 – przerwa na kawę
14:50 – kontynuacja zajęć
16:00 – zakończenie szkolenia

Roman Bieda

Radca prawny i rzecznik patentowy. Od prawie 20 lat specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie nowych technologii, w tym umowach IT, prawie własności intelektualnej, RODO, prawnych aspektach AI.
Prezes zarządu fundacji AI LAW TECH, stanowiącej interdyscyplinarny think-tank skoncentrowany na technicznych, prawnych, etycznych i biznesowych aspektach rozwoju nowych technologii, w szczególności AI.
Wchodził w skład Rady ds. Cyfryzacji drugiej kadencji, powołanej przez Ministra Cyfryzacji. W ramach prac Rady ds. Cyfryzacji uczestniczył w reformie krajowych przepisów o ochronie danych osobowych, mającej na celu dostosowanie krajowego systemu prawnego do wymagań RODO.
Kierował pracą podgrupy ds. prawnych aspektów AI w zespole eksperckim Ministerstwa Cyfryzacji. W ramach prac zespołu brał udział w przygotowaniu „Założeń do strategii AI dla Polski”. Aktualnie, kieruje pracami grupy roboczej ds. etycznych i prawnych aspektów sztucznej inteligencji (GRAI), powołanej przy Ministerstwie Cyfryzacji. Członek Wirtualnej Katedry Etyki i Prawa, konsorcjum naukowego z udziałem czołowych polskich uczelni wyższych, INP PAN, NASK, MC. Członek Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo, Komisji ds. Nowych Technologii w OIRP Kraków, rady programowej Annual Privacy Forum (ENISA), współpracownik komitetu sterującego IGF.
Wykłada przedmioty związane z prawem własności intelektualnej oraz prawem nowych technologii w Akademii Leona Koźmińskiego, Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości, Szkole Głównej Handlowej oraz Uniwersyteckie Wrocławskim.
Opiekun merytoryczny studiów podyplomowymi Prawo Nowoczesnych Technologii realizowanych na Akademii Leona Koźmińskiego. Współkierownik studiów podyplomowych Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem (ALK) oraz studiów podyplomowych Biznes.AI Zarządzanie projektami sztucznej inteligencji (ALK). Wykładał przedmioty prawnicze w ramach programów MBA.

Zbigniew Okoń

Doktor nauk prawnych (Uniwersytet Jagielloński 2003), radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Partner w kancelarii Maruta Wachta sp.j. Od blisko 20 lat doradza branży marketingowej i nowych technologii. Jest członkiem sekcji własności intelektualnej Instytutu Allerhanda oraz współpracownikiem Centrum Prawa Nowych Technologii Uniwersytetu Opolskiego. Autor blisko pięćdziesięciu prac naukowych, w tym takich prac jak „Prawo Internetu” (LexisNexis, Warszawa 2004, 2007), „Prawo reklamy” (LexisNexis, Warszawa 2007), „IT Law in Poland” (Verlag Medien und Recht, Wiedeń 2009), „Cyberlaw – Poland” (Wolters Kluwer, Alphen aan den Rijn 2011), oraz komentarza do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Wolters Kluwer, Warszawa 2014). Wykładowca na uczelniach państwowych i prywatnych (UJ, Uniwersytet Wrocławski, UKSW, PAN, Akademia im. Frycza-Modrzewskiego, Akademia im. Leona Koźmińskiego). Jest cenionym trenerem z dorobkiem obejmującym kilkaset wystąpień na konferencjach, kongresach, szkoleniach i warsztatach związanych z powyższą tematyką prawną. W rankingu kancelarii prawnych dziennika Rzeczpospolita za 2016, 2017 i 2018 jest prawnikiem rekomendowanym w kategorii Prawo własności intelektualnej i przemysłowej oraz prawo autorskie.